Klamry ma wrastające i wkręcające się paznokcie – na czym polega ta metoda?
Klamry najczęściej wykonane są z wysokiej jakości stali chirurgicznej i w zależności od rodzaju, występują w postaci pasków lub drutu. Na czym dokładnie polega ich działanie? Klamry po założeniu, odciągają wrastające brzegi paznokcia, jednocześnie nadając mu odpowiedni kierunek wzrostu. Następnie stopniowo prostują wrastający czy wkręcający się paznokieć.
Ponadto klamry odciążają tkanki znajdujące się w stanie zapalnym, przez co przyspieszają proces gojenia i szybko redukują ból. Nieprzyjemne uczucie może towarzyszyć zabiegowi tylko wtedy, kiedy ból pojawiał się już wcześniej, ze względu na wrastające paznokcie.
Jakie są wskazania do założenia klamry?
Wrastający paznokieć to bolesna dolegliwość, która najczęściej dotyka dużego palca u stopy. Paznokieć tego palca jest twardy, zatem mocno wbija się w skórę, wywołując przy tym często stan zapalny. Nie należy tego bagatelizować i jeżeli zauważymy zaczerwienienie wokół palca, opuchliznę po bokach paznokci, a czasem nawet krwawienie – należy jak najszybciej skonsultować się z podologiem, który zaproponuje najlepszą metodę leczenia.
Do najczęstszych wskazań do zastosowanie klamer należy:
- wrastanie lub skręcanie paznokcia,
- sytuacja kiedy po chirurgicznym usunięciu paznokcia dochodzi do ponownego wrastania płytki,
- odłamanie czy pęknięcie kawałka paznokcia w górnej części,
- zwijanie się płytki paznokciowej.
Dlaczego dobór klamer ma tak duże znaczenie?
Liczba typów klamer do korekcji wrastających paznokci jest naprawdę spora. I właśnie ze względu na bogatą ofertę, odpowiednio do stanu i rozmiaru paznokcia można zawsze dopasować klamrę.
Dlaczego zatem dobór klamer ortonyksyjnych odgrywa tak dużą rolę w skuteczności tego zabiegu? Chodzi tu przede wszystkim o efektywność takiej klamry, do stopniowego, mechanicznego odkształcania płytki paznokciowej w celu przywrócenia prawidłowego kierunku jej wzrostu. Klamry dokonują tej korekty z inną siłą, różnią się sprężystością – a o tym, jaki typ i rozmiar klamry wybrać, decyduje doświadczony podolog.
W naszym gabinecie stosujemy głównie klamry tytanowe i czy 3 częściowe ze stali implantologicznej, które posiadają certyfikaty medyczne oraz spełniają wymogi prawne i epidemiologiczne.
Dlaczego klamry uważa się za najlepszą metodę leczenia wrastających paznokci?
Podstawową zaletą tej metody to, iż jest bezbolesna, mało inwazyjna oraz naprawdę skuteczna, niejednokrotnie ratując paznokieć przed bolesnym zabiegiem chirurgicznym – co jest niezwykle ważną zaletą nie tylko dla diabetyków.
Klamry ortonyksyjne pozwalają skorygować nawet bardzo zdeformowane czy wkręcające się paznokcie i przynieść natychmiastową ulgę nawet, gdy toczy się w ich obrębie stan zapalny.
Ponadto klamry nie stwarzają ucisku na palec oraz nie utrudniają poruszania się w butach, a tym samym nie ograniczają sprawności ruchowej pacjenta.
Kolejnym ważnym atutem stosowania klamer jest to, że dzięki zastosowaniu tej metody leczenia wrastanie paznokci najczęściej nie powraca.
Klamry na wrastające paznokcie zakładane są podczas jednego zabiegu, który trwa około 20-30 minut. Pacjent nie musi się do niego specjalnie przygotowywać, ponieważ jest to nieinwazyjna metoda prostowania paznokci.
Po założeniu potrzebna będzie kontrola klamry, podczas której przesuwa się ją wraz ze wzrostem paznokcia oraz sprawdza, czy wszystko jest w porządku. Natomiast pełnego efektu u większości pacjentów należy się spodziewać po upływie 6 miesięcy od ich założenia.
W przypadku, gdy pacjent ma wątpliwości czy obawy co do wrastających paznokci, nie warto zwlekać z wizytą u podologa. Im wcześniej zostanie podjęte leczenie, tym zabieg będzie mniej skomplikowany i przyniesie natychmiastowa ulgę.
Jeżeli dotyka Cię problem wrastających czy wkręcających paznokci zapraszamy na konsultację do naszego Gabinetu Podologicznego Pomoc dla Stóp we Wrocławiu.