Obcięcie i opracowanie paznokci

czas trwania zabiegu

indywidualnie, przeważnie od 60 do 120 min

czas trwania terapii

od 5 tygodni w zależności od stanu paznokci. Następnie zabieg należy powtarzać co 6 – 8 tygodni, aby paznokcie były zawsze zdrowe i zadbane. Częstotliwość zabiegów zależy także od tego, jak szybko w organizmie pacjenta zachodzi proces keratynizacji

Obcinanie paznokci u stóp przez większość osób jest postrzegane jako błaha czynność, którą można bez problemu wykonywać samemu w domu. Niestety takie samodzielne skracanie paznokci – i to zwłaszcza u stóp, jest często wykonywane w nieprawidłowy sposób oraz z wykorzystaniem niewłaściwych narzędzi. Konsekwencją nieumiejętnego obcinania paznokci może być nieestetyczne, a przy tym bolesne wrastanie paznokci. Co gorsza, może to również spowodować infekcję skóry okalającej paznokcie. Jest to szczególnie ważne dla osób chorych na cukrzycę, gdyż są one narażone na duże ryzyko powstawania trudno gojących się ran.

Obcięcie i opracowanie paznokci – kiedy warto skorzystać z zabiegu?

Zabieg jest polecany dla wszystkich osób, zwłaszcza tych, które borykają się z przerostem płytki paznokciowej (onychauxis), szponowatością paznokci (onychogryphoza), paznokciami starczymi, wrodzonym zgrubieniem paznokcia (pachyonychia) czy grzybicą paznokci (onychomykozą). Dlaczego dla niektórych osób jest wręcz wskazane odwiedzanie podologa w celu przeprowadzenia obcięcia i opracowania paznokci? Ten ważny zabieg pielęgnacyjny i leczniczy warto regularnie powtarzać, ponieważ:
  • z wiekiem bądź w wyniku przyjmowania różnych leków, paznokcie stają się pogrubione; mogą być też zainfekowane przez bakterie lub grzyby, które uszkadzają paznokieć, przez co właściwa pielęgnacja może być trudna, zwłaszcza dla osób starszych;
  • samodzielne skracanie paznokci staje się dużym problemem dla osób borykających się z bólami kręgosłupa oraz dla osób starszych;
  • pielęgnacja stóp jest dla diabetyków ważniejsza niż zwykle, aby uniknąć poważnego powikłania jakim jest tzw. stopa cukrzycowa. Niestety cukrzycę widać także na paznokciach, zwłaszcza tych u stóp a sami diabetycy często skarżą się na: żółtą płytkę paznokcia, rogowacenie podpaznokciowe czy grzybicę;
  • skracanie paznokci ma istotne znaczenie dla sportowców, którzy obcinając paznokcie w nieprawidłowy sposób narażają siebie na wyłączenie z aktywności sportowej i regularnych treningów nawet na kilka tygodni;
  • fachowe opracowanie paznokci jest zalecana dla osób, które leczą grzybicę paznokci – dzięki usunięciu zainfekowanej płytki paznokcia, stosowane preparaty lecznicze będą działać skuteczniej.
Jeżeli jednak u pacjenta nie występują wymienione wyżej problemy z paznokciami, nie oznacza to, iż nie może on regularnie korzystać z tego zabiegu. Prawidłowo skrócone paznokcie są pierwszą oznaką zadbanych stóp, o czym szczególnie przypominamy sobie dopiero latem.

Na czym polega obcięcie i opracowanie paznokci?

Zabieg polega na opracowaniu zarówno płytki oraz wałów paznokciowych ze zrogowaciałych komórek i zanieczyszczeń. Płytka paznokciowa, podobnie jak skóra, ulega procesom keratynizacji. Dlatego ważne jest, aby regularnie ją oczyszczać. W przeciwnym wypadku staje się ona matowa i chropowata. Wykonanie zabiegu pod okiem podologa daje gwarancję dobrze skróconych paznokci, którym nadany zostanie właściwy kształt niepowodujący bolesnych problemów w przyszłości. Ponadto taki profesjonalnie wykonany zabieg opracowania paznokci nie spowoduje uszkodzenia skóry, a skrócone paznokcie nie będą miały ostrych krawędzi czy zakończeń, mogących w przyszłości powodować powstawanie ran (szczególnie groźnych dla diabetyków).

Jak przebiega wizyta obcięcie i opracowanie paznokci?

Wizyta rozpoczyna się od postawienia rozpoznania podologicznego i diagnozy problemów paznokciowych. Następnie zostają szczegółowo omówione możliwości przeprowadzenia potrzebnych zabiegów oraz przebieg dalszej terapii. Sam zabieg obcięcia i opracowania paznokci polega na skróceniu, a następnie nadaniu odpowiedniego kształtu paznokciom przy pomocy profesjonalnych jałowych narzędzi. Paznokcie zostają skrócone, oszlifowane i wygładzone, a wały okalające paznokieć oczyszczone ze zrogowaceń i odcisków. Na koniec zabiegu w płytkę paznokcia zostaje wmasowany specjalistyczny preparat podologiczny o właściwościach leczniczych: odżywiający paznokcie lub o działaniu przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym.

Ważne!

W naszym gabinecie do zabiegu stosujemy wyłącznie narzędzia sterylne i jednorazowe, pozwalające na fachowe i bezpieczne skracanie paznokci.

Wskazówka

Pamiętaj, aby nosić wygodne buty z szerokimi przodem, który nie powoduje drażnienia mechanicznego paznokci. Konsekwencją źle dobranych butów może być wzmożone rogowacenie płytki paznokciowej oraz łożyska.

SPRAWDŹ TAKŻE

inne zabiegi