Fizjoterapia
czas trwania jednej wizyty
około 1 godzina
czas trwania terapii
Indywidualnie, w zależności od problemu – wizyt może być od kliku do kilkunastu
Zabiegi fizjoterapeutyczne, które przeprowadzamy w naszym gabinecie, mają zasadniczy cel: przywrócenie pacjentowi utraconej sprawności, a także hamowanie postępu schorzeń lub ich nawrotu. Fizjoterapeuta pomaga pacjentom uwolnić się od bólu (kolan, nadgarstków, barków, bioder czy kręgosłupa). Jest on zazwyczaj pierwszym sygnałem wielu schorzeń, które nieleczone wraz z upływem lat, mogą się pogłębiać i w rezultacie prowadzić do poważnych chorób utrudniających codzienne funkcjonowanie.
W naszej pracy wykorzystujemy techniki manualne takie jak: terapia punktów spustowych, masaż tkanek głębokich, mobilizacje stawów, kinesiotaping. Ponieważ nasze ciało najlepiej funkcjonuje w ruchu skupiamy się również na odpowiednio dobranej aktywności fizycznej oraz ćwiczeniach korekcyjnych i nauce prawidłowych wzorców ruchu.
Fizjoterapia – dlaczego jest tak ważna?
Fizjoterapia jest jednym z kluczowych elementów powrotu do zdrowia oraz utrzymania zdrowia na optymalnym poziomie. Na skutek niewłaściwej postawy ciała, braku ruchu na co dzień, z roku na rok przybywa osób, które skarżą się na uciążliwe bóle pleców, karku, kolan czy stóp. Dlatego wykorzystując zdolności organizmu do regeneracji i samoleczenia oraz różnego rodzaju techniki manualne i odpowiednio dobrane ćwiczenia jesteśmy w stanie zmniejszyć lub całkowicie zniwelować ból oraz poprawić nasze funkcjonowanie. Bardzo ważnym czynnikiem, który wpływa na ostateczny rezultat fizjoterapii jest czas – im wcześniej pacjent rozpocznie terapię, tym jego szanse na powrót do pełnej sprawności i życie bez bólu są większe. Dzięki konsultacji u fizjoterapeuty pacjent nie tylko dowie się, co jest przyczyną jego problemów oraz jaka terapia będzie najlepsza w celu pozbycia się dolegliwości. Fizjoterapeuta zaleci także specjalny zestaw ćwiczeń oraz dobierze indywidualne wkładki ortopedyczne w celu skorygowania wad postawy czy stóp.Fizjoterapia – jakie zabiegi przeprowadzamy w gabinecie?
Metody leczenia w gabinecie fizjoterapeutycznym są zawsze indywidualnie dostosowywane do potrzeb pacjentów. Określa się je podczas pierwszego spotkania ze specjalistą, w trakcie którego fizjoterapeuta przeprowadza pogłębiony wywiad z pacjentem, a także badanie manualne. Na ich podstawie stawia wstępną diagnozę i dobiera metody leczenia. Rodzaje zabiegów oferowanych w gabinecie fizjoterapeutycznym:- terapia manualna, powięziowa, masaż
- kinesiotaping
- ćwiczenia korekcyjne, trening funkcjonalny
- terapia w stanach bólowych i przeciążeniowych kręgosłupa oraz stawów obwodowych
- terapia w stanach pourazowych (skręceniach, złamaniach, leczeniu operacyjnym)
- badanie i diagnostyka stóp, dobór indywidualnych wkładek
Na czym polega współpraca fizjoterapeuty z podologiem?
Zarówno podolog, jak i fizjoterapeuta znakomicie znają anatomię oraz biomechanikę stopy, a każdy z nich, dzięki swojemu wykształceniu jest w stanie spojrzeć na stopę pod trochę innym kątem – dzięki temu wzajemnie się uzupełniają. Organizm człowieka to doskonale funkcjonująca całość, a wszystkie jego części nawzajem na siebie wpływają. Dlatego w naszym gabinecie fizjoterapeuta nie ogranicza się tylko do pracy ze stopą, a stara się całościowo spojrzeć na problem pacjenta i znaleźć przyczynę dolegliwości. Wiele problemów ze strony narządu ruchu objawia się na stopie, która jest miejscem o zwiększonym nacisku (stąd problemy, jak: odciski, modzele). Aby zatem kompleksowo wyleczyć takie zmiany niezbędne jest zaopatrzenie pacjenta zarówno od strony podologicznej, jak i szersze spojrzenie na źródło tych problemów, które często znajduje się poza samą stopą. Warto podkreślić, iż zabiegi podologiczne mające na celu usunięcie zmian skórnych na stopie są o wiele skuteczniejsze, a ich efekty utrzymają się dłużej, jeżeli:- nauczymy pacjenta prawidłowego obciążania stopy,
- wesprzemy to odpowiednio dobraną wkładką,
- dobierzemy pacjentowi odpowiednie ćwiczenia, dzięki którym będzie lepiej funkcjonował na co dzień, a w efekcie – nie będzie dochodziło do obciążania stopy w nieprawidłowy sposób.
Jak przygotować się na wizytę?
Na pierwszej wizycie fizjoterapeuta przeprowadzi wywiad dotyczący problemu, z którym pacjent się zmaga. Pytania będą dotyczyły zarówno aktualnego problemu w obrębie narządu ruchu, jak i ogólnego stanu zdrowia. Fizjoterapeuta może zapytać o przebyte kontuzje, schorzenia współistniejące czy operacje a także o charakter wykonywanej pracy, aktywność fizyczną czy styl życia. Jeżeli pacjent posiada wyniki aktualnych badań obrazowych (zdjęcie RTG, wyniki tomografii, rezonansu), to warto je również przynieść. Ponadto przeprowadzone zostanie badanie fizjoterapeutyczne (funkcjonalne, zakresów ruchu, siły mięśniowej, oglądanie postawy ciała). Fizjoterapeuta może poprosić o wykonanie kilku prostych ćwiczeń. W tym celu warto przyjść w stroju, który nie będzie krępował ruchów oraz umożliwi ocenę postawy ciała (najlepiej krótkie spodenki, koszulka). Ponieważ wykonujemy badanie stóp oraz projektujemy wkładki prosimy o przyjście w obuwiu, w którym najczęściej Państwo chodzicie.Ważne!
Wskazówka
SPRAWDŹ TAKŻE
inne zabiegi