Konsekwencje złego doboru obuwia

paź 10, 2022

Źle dopasowane obuwie jest przyczyną wielu schorzeń związanych ze stopami oraz dolegliwości ze strony całego układu ruchu. Następstwa są zarówno podologiczne – czyli w obrębie samych stóp, jak również w innych stawach naszego ciała, jak choćby w kolanach, a także odczuwane w kręgosłupie.

Jakie są konsekwencje noszenia źle dopasowanych butów?

  • Nadmierne rogowacenie naskórka – powstające w wyniku nieprawidłowego ścierania, doprowadzające w rezultacie do otarć skóry. Konsekwencją może być powstawanie odcisków, nagniotków lub modzeli. W miejscach zwiększonego nacisku na jakiś obszar stopy pojawia się wzmożone wytwarzanie komórek rogowych, przez co twardnieje skóra. Dłużej trwający nacisk powoduje, iż twarde komórki są dalej wgniatane w skórę, przez co wzmagane jest dalsze wytwarzanie komórek rogowych, co w konsekwencji może doprowadzić do dolegliwości bólowych.
  • Haluksy – są kolejną z nieprzyjemnych konsekwencji złego dopasowania butów. Częściej dotykają one kobiet, na co wpływ ma noszenie butów z wąskimi czubkami i na obcasach. Jednym z powodów tworzenie się haluksów są właśnie źle dobrane buty, które uciskają duże palce. Powinno unikać się także noszenia japonek.
  • Problemy z płytką paznokciową – niewygodne, źle dobrane obuwie zwiększa prawdopodobieństwo mechanicznego uszkodzenia paznokci stóp. Strukturą, która jest bardzo podatna na wszelkie urazy i uciski jest właśnie płytka paznokciowa (co może skutkować odklejeniem się paznokcia). Innym powikłaniem, do którego może dojść w wyniku nadmiernego ucisku w bucie, jest zmiana kształtu czy kierunku wzrostu paznokcia. Może on w rezultacie przepijać skórę, czego efektem może być bardzo bolesne wrastanie, wymagające interwencji podologa.
  • Odparzenia stóp – za małe buty, powodują iż palce są ściśnięte i zaczynają nachodzić na siebie. Ponadto, kiedy stopa nie ma dostępu powietrza, dochodzi do nadmiernej potliwości skóry, co sprzyja powstawaniu odparzeń i rozwoju grzybicy skóry. Same odparzenia powstają wówczas, kiedy w obuwiu panuje zbyt duża wilgoć, która nie odparowuje z wnętrza buta.
  • Niewydolność układu kostno-stawowego – jeżeli stopa, na skutek źle dobranego obuwia nie ma szans na prawidłową pracę, to prędzej czy później dochodzi do kontuzji, jak np.: skręcenia kostki czy naderwania ścięgna. Ponadto niewłaściwe ustawienie stopy w bucie, przy dużych obciążeniach np. podczas uprawiania sportu, doprowadza do pogłębienia wad, takich jak: płaskostopie, deformacja palców czy koślawości pięty. To z kolei doprowadza do przeciążenia stawów kolanowych i biodrowych, a także bólu kręgosłupa.

Dlatego warto rozważnie podchodzić do zakupu obuwia – wystrzegać się ciasnego lub przesadnie luźnego, a dodatkowo ciasnych skarpet oraz rajstop. Warto także zdecydować się na zakup indywidualnych wkładek ortopedycznych, które m.in. zmniejszają zmęczenie stóp i napięcie mięśni, utrzymują stawy w ich fizjologicznym ułożeniu czy zapobiegają powstawaniu dolegliwości bólowych zarówno stóp, jak i ze strony innych stawów. Takie wkładki wykonywane są w naszym gabinecie na zamówienie – po uprzednim dokładnym zbadaniu stóp i komputerowej analizie wyników.

Serdecznie zapraszamy na konsultacje do naszego gabinetu Pomoc dla Stóp, mieszczącego się w samym sercu Wrocławia. Wszystkie usługi świadczone są przez doświadczonych specjalistów.

Na koniec ważna rada: nawet najpiękniejsze szpilki czy stylowe półbuty nie są warte odcisków czy pęcherzy. A to, jak teraz zadbamy o swoje stopy, wróci do nas na przestrzeni kolejnych lat.

MOGĄ CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Usuwanie odcisków na stopach – jak robi to podolog?

Odcisk na stopie to dość powszechna dolegliwość, jednak wiele osób nie wie, że można się jej łatwo pozbyć. Mimo, że odciski na stopach wyglądają mało estetycznie i z czasem mogą powodować ból utrudniający poruszanie, wiele osób zwleka z pójściem do specjalisty lub próbuje samodzielnie je usunąć.

Leczenie odcisków na własną rękę jest powszechne, niestety często nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Wynika to głównie z błędów popełnianych przy samodzielnym leczeniu odcisków (np. przekłuwanie odcisków czy wycinanie skóry). Rezultat jest taki, że zamiast pozbyć się zrogowaciałego naskórka, można uszkodzić zdrowe tkanki oraz doprowadzić do zakażenia.

Płaskostopie – metody leczenia w gabinecie podologicznym

Wady i zniekształcenia stóp ma niemal 50% Polaków. Jednym z nich jest płaskostopie – deformacja ta polega na obniżeniu lub całkowitym zaniku łuku stopy. Mimo to, tylko nieliczni decydują się na profesjonalne badanie stóp w gabinecie podologicznym i podjęcie leczenia.

Problemy z płytką paznokcia, z którymi należy zgłosić się do podologa

Duża liczba pacjentów odwiedzających gabinet podologiczny ma problemy z płytkami paznokciowymi. Podczas wizyty specjalista ocenia zmiany występujące na płytkach, diagnozuje oraz zaleca odpowiednią terapię w celu usunięcia pojawiających się defektów.

Najczęściej występujące zmiany na płytkach paznokciowych, z jakimi trafiają pacjenci do gabinetu podologicznego, to: onycholiza , grzybica paznokci, pałeczka ropy błękitnej oraz liczne urazy mechaniczne (krwiaki podpaznokciowe).

Paluch koślawy – jak podolog może pomóc przy haluksach?

Haluks to termin pochodzący z języka łacińskiego – i choć hallux oznacza paluch (duży palec u stopy), to jednak potocznie słowem „haluks” określamy chorobę zwyrodnieniową dotyczącą dużego palca u stopy.

Paluch koślawy (Hallux valgus) jest dosyć częstym schorzeniem, na które cierpi ponad 35% osób powyżej 65 roku życia, a także ponad 20% populacji w wieku 18-65 lat. To najczęściej występująca deformacja przedniej części stopy i palców.

Haluks jest problemem nie tylko natury estetycznej, ale również funkcjonalnym. Przyczynia się do powstawania innych zaburzeń, nie tylko kończyn dolnych, ale stopniowo dochodzą także te ze strony całego ciała. Hallux valgus jest doformacją, która w większości przypadków dotyka kobiety.

Dobra wiadomość jest taka, że jeśli paluch koślawy zostanie rozpoznany i poddany leczeniu na wczesnym etapie, możliwe będzie uniknięcie bólu i wielu innych komplikacji.

Kurzajki na stopach – jak się ich skutecznie pozbyć?

Jeżeli doszło u Ciebie do powstania brodawek wirusowych (kurzajek) na stopach, powinieneś jak najszybciej podjąć leczenie w gabinecie podologicznym, ponieważ ich profesjonalne usunięcie spowoduje, iż szybko pozbędziesz się nieestetycznego i często bolesnego problemu – i to bez obawy, że nastąpi przeniesienie kurzajek na inne obszary skóry.

Zasady odpowiedniego doboru obuwia

Dokonując wyboru obuwia zazwyczaj główną uwagę przykładamy do ich wyglądu. Zależy nam, aby pasowały do naszej garderoby, stylu i oczywiście świetnie prezentowały się na stopie. Podczas zakupu często zapominamy o fakcie, iż w butach spędzamy kilka lub kilkanaście godzin dziennie. Dlatego na pierwszym miejscu powinna stać przede wszystkim wygoda. Powinniśmy czuć się w nich jak w drugiej skórze, a dobrze dobrane buty powinny chronić nasze stopy przed złowrogim działaniem czynników zewnętrznych. Dowiedz się, jak dobrać buty, aby były wygodne i zdrowe dla stóp.

Wrastający paznokieć – jak może pomóc podolog?

Wrastający paznokieć jest dość powszechnym problemem, który może dotyczyć praktycznie każdej osoby. O tym, jak bardzo potrafi dokuczyć wrastający paznokieć przekonała się już niejedna kobieta i niejeden mężczyzna. Choć dużą grupę pacjentów stanowią przede wszystkim: sportowcy, osoby pracujące przez długi czas w ciągu dnia na stojąco oraz osoby noszące obuwie ze zwężanymi noskami czy na obcasie. Dochodzi u nich do nadmiernego obciążenia przedniej części stopy, a szczególnie palców.

Problem wrastających paznokci dotyczy także osób cierpiących z powodu palucha koślawego, tzw. haluksy . Taka deformacja stopy z haluksem sprawia, że największy palec stopy – czyli „paluch” naciska lub ściera się z sąsiednim palcem. To z kolei przyczynia się do powstawania odcisków, modzeli czy doprowadza do wrastania paznokcia.

Problem wrastających paznokci jest szczególnie niebezpieczny w przypadku cukrzyków – zaniedbanie może tu doprowadzić nawet do amputacji stopy.

Klamry na wrastające paznokcie – dlaczego jest to tak popularna metoda leczenia?

Klamry na wrastające paznokcie jest to skuteczne rozwiązanie dla osób, które borykają się z tym problemem. Jako metoda leczenia istnieje już od dawna i jest coraz częściej stosowana zamiast chirurgicznego usuwania płytki wrastającego paznokcia. Jeszcze kilka lat temu pacjenci cierpiący na tę przypadłość, skazani byli na bolesny zabieg chirurgiczny. Niestety po takim mechanicznym, bolesnym usunięciu wrastającej płytki, u wielu osób tworzyła się ona na nowo, ale w nieprawidłowy sposób.

Za wykonaniem zabiegu założenia klamry na wrastający paznokieć w gabinecie podologicznym przemawia jego znikoma inwazyjność oraz brak bólu, co sprawia, iż na zabieg decydują się pacjenci nawet najbardziej wrażliwi na ból.

Sprawdź nasze porady na blogu

Usuwanie odcisków na stopach – jak robi to podolog?

Usuwanie odcisków na stopach – jak robi to podolog?

Odcisk na stopie to dość powszechna dolegliwość, jednak wiele osób nie wie, że można się jej łatwo pozbyć. Mimo, że odciski na stopach wyglądają mało estetycznie i z czasem mogą powodować ból utrudniający poruszanie, wiele osób zwleka z pójściem do specjalisty lub próbuje samodzielnie je usunąć.

Leczenie odcisków na własną rękę jest powszechne, niestety często nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Wynika to głównie z błędów popełnianych przy samodzielnym leczeniu odcisków (np. przekłuwanie odcisków czy wycinanie skóry). Rezultat jest taki, że zamiast pozbyć się zrogowaciałego naskórka, można uszkodzić zdrowe tkanki oraz doprowadzić do zakażenia.

czytaj dalej
Płaskostopie – metody leczenia w gabinecie podologicznym

Płaskostopie – metody leczenia w gabinecie podologicznym

Wady i zniekształcenia stóp ma niemal 50% Polaków. Jednym z nich jest płaskostopie – deformacja ta polega na obniżeniu lub całkowitym zaniku łuku stopy. Mimo to, tylko nieliczni decydują się na profesjonalne badanie stóp w gabinecie podologicznym i podjęcie leczenia.

czytaj dalej
Problemy z płytką paznokcia, z którymi należy zgłosić się do podologa

Problemy z płytką paznokcia, z którymi należy zgłosić się do podologa

Duża liczba pacjentów odwiedzających gabinet podologiczny ma problemy z płytkami paznokciowymi. Podczas wizyty specjalista ocenia zmiany występujące na płytkach, diagnozuje oraz zaleca odpowiednią terapię w celu usunięcia pojawiających się defektów.

Najczęściej występujące zmiany na płytkach paznokciowych, z jakimi trafiają pacjenci do gabinetu podologicznego, to: onycholiza , grzybica paznokci, pałeczka ropy błękitnej oraz liczne urazy mechaniczne (krwiaki podpaznokciowe).

czytaj dalej