Oczyszczanie podeszw stóp

czas trwania zabiegu

indywidualnie, zależy od rozległości i nasilenia zmian

czas trwania terapii

Zależy od kondycji podeszw stóp oraz zmian, jakie występują w ich obrębie. Zazwyczaj zaleca się wizyty co 4-6 tygodni.

Oczyszczenie podeszw to zabieg skierowany do osób, które wprawdzie radzą sobie ze skracaniem i pielęgnacją paznokci, ale z usunięciem zrogowaceń na podeszwie już nie. Nadmierne rogowacenie naskórka jest to stan, w którym martwe komórki naskórka nie ulegają naturalnemu złuszczeniu, ale gromadzą się nadmiernie w warstwie rogowej skóry. W efekcie prowadzi to do znacznego pogrubienia naskórka, a także pogorszenia jego wyglądu i kondycji.

W wyniku nadmiernego rogowacenia się naskórka stopniowo pojawiają się odciski, pęknięcia, rozpadliny, brodawki, a także może dochodzić do powstawania stanów zapalnych. Ich konsekwencją mogą być bolesne powikłania, doprowadzające do trudności w poruszaniu się. Dlatego ważne jest wczesne rozpoznanie i leczenie u podologa.

Przyczyny nadmiernego rogowacenia naskórka na podeszwach:

Zrogowacenia na stopach najczęściej powstają w wyniku nieodpowiedniej pielęgnacji (np. zbyt intensywnego złuszczania naskórka wzmaga rogowacenie). Takie nadmierne rogowacenie skóry może być reakcją obronną skóry na ucisk lub tarcie. Jest to naturalna reakcja obronna organizmu. Jednak jeżeli pomimo odpowiedniej pielęgnacji rogowacenie nasila się, można podejrzewać zmiany patologiczne.

Co jeszcze może powodować nadmierne rogowacenie skóry stóp? Najczęściej te problemy wynikają z:

  • noszenia nieodpowiedniego obuwia, np. o zbyt cienkiej podeszwie oraz szczególnie obuwie na wysokim obcasie, w którym śródstopie jest mocno obciążone i narażone na tarcie,
  • obciążenia, będące wynikiem np. nadwagi, pracy stojącej czy ciąży,
  • uboga dieta i niedoborów witamin (np. witaminy A, witamin z grupy B),
  • deformacje w budowie stopy i nieprawidłowe ułożenie kości.
  • złej pracy stopy (czyli zaburzonej biomechaniki),
  • cukrzyca, reumatyzm, niedoczynność tarczycy,
  • grzybica, łuszczyca,
  • skłonności genetycznych.

Jakie są objawy nadmiernego rogowacenia naskórka stóp?

W wyniku nadmiernego rogowacenia na całej stopie lub tylko jej części skóra staje się zbita. Naskórek przyjmuje kolor żółty, biało-żółty, szaro-żółty lub brunatnoszary. Z czasem naskórek staje się spękany, a dodatkowo może zacząć się łuszczyć. W takiej sytuacji często pojawiają się również świąd i pieczenie.

Nadmierne rogowacenie naskórka dotyczy głównie: pięt, zewnętrznych krawędzi podeszwy, palców, czubków paliczków.

W efekcie pogrubienia naskórka wchłanianie substancji odżywczych z kosmetyków pielęgnacyjnych jest bardzo utrudnione – a komórki, które ich nie otrzymują, przestają prawidłowo pracować. Skóra nie może już pełnić swojej funkcji ochronnej.

Leczenie stosowane przy nadmiernym rogowaceniu naskórka stóp?

Usuwanie zrogowaceń na stopach warto powierzyć doświadczonemu podologowi, który zajmie się problemem kompleksowo: rozpozna przyczynę, przeprowadzi odpowiedni zabieg przy użyciu sterylnych narzędzi, a na koniec dobierze preparaty do domowej pielęgnacji.

Pacjenci często zastanawiają się jak przygotować się do takiej wizyty. Dla podologa ważna jest „rzeczywista” ocena stanu stóp, zatem wystarczy zachować podstawowe zasady higieny i nie trzeba wykonywać żadnych specjalnych zabiegów. Ponadto nie należy nakładać na stopy maści ani żadnych balsamów.

Na konsultacji podolog w pierwszej kolejności przeprowadza z pacjentem wywiad i ocenia stan jego stóp, dzięki czemu uzyskuje więcej informacji na temat dolegliwości, może też wykryć potencjalne problemy.

Podstawowym zabiegiem jest pedicure podologiczny (pedicure medyczny). Podczas zabiegu podolog w umiejętny sposób usuwa zrogowaciały naskórek na stopach. Oczyszcza dokładnie podeszwy stóp ze zrogowaceń na piętach. Specjalista usuwa także odciski, modzele i inne nieprawidłowości ze strony stóp. Jest to całkowicie bezbolesne dla pacjenta.

Zabieg wykonany przez profesjonalnego podologa zlikwiduje zrogowacenia, przywracając stopom zadbany wygląd.
Warto zaznaczyć, iż specjalista pozbywa się nadmiaru zrogowaciałego naskórka, usuwając tylko ten stary i zbędny. Nie narusza zdrowej tkanki.

Ważne!

Po przeprowadzeniu zabiegu podolog zaleca domową pielęgnację, której zadaniem jest znormalizowanie nadmiernego rogowacenia skóry. Jest to najlepsze i najskuteczniejsze rozwiązanie.

Wskazówka

ostateczny efekt terapii podologicznej zależy częściowo od tego, czy pacjent przestrzega zaleceń podologa dotyczących przeprowadzania domowej pielęgnacji. Codzienne nakładanie odpowiedniego kremu do stóp – wciąż nie należy do powszechnych praktyk pielęgnacyjnych, a powinno stać się niemalże rutyną. Ważne, aby stosować kosmetyki przeznaczone do stóp, w których znajdziemy mocznik, olejki np.: migdałowy, z avocado, lipidy, alantoinę, witaminy A, B6, D i E, opóźniające procesy starzenia i wspomagające regenerację tkanek.

SPRAWDŹ TAKŻE

inne zabiegi