Oczyszczenie i obcięcie paznokci zmienionych chorobowo

czas trwania zabiegu

indywidualnie, od 60 do 120 min.

czas trwania terapii

zależy od rozległości zmian chorobowych paznokci

Zdrowe paznokcie są lśniące, gładkie, przezroczyste i mają różowy kolor. Jeśli jednak paznokcie zaczynają zmieniać zabarwienie, a na płytce pojawiają się pogrubienia, albo też dochodzi do kruszenia płytki bez doznania urazu, jest to jasny sygnał, że z organizmem nie dzieje się dobrze. Istnieje wiele chorób prowadzących do zmian w wyglądzie płytki paznokciowej. Na paznokciach można zauważyć objawy wielu schorzeń skóry m.in. łuszczycy, liszaja płaskiego, grzybicy czy drożdżycy. Warto starannie obserwować swoje stopy oraz paznokcie i reagować, gdy pojawiają się nawet bardzo drobne zmiany. Dlatego zawsze kiedy zauważymy, że paznokieć zmienił kształt czy zabarwienie, albo też niepokoi nas jego wygląd – należy zgłosić się do specjalisty podologa.

Przyczyny powstawania zmian chorobowych na paznokciach

Zmiany w wyglądzie płytki paznokciowej powstają często w powolnym procesie i pacjenci zauważają je dopiero, gdy znajdują się one już w dość zaawansowanym stadium. Choć choroby paznokci najczęściej kojarzone są z grzybicą, to okazuje się, że przyczyn, kiedy pojawiają się zmiany na paznokciach jest bardzo wiele – poczynając od skutków przypadkowych urazów, poprzez niedobory witamin, choroby skóry czy ogólnoustrojowe. Jednym z częściej pojawiających się problemów z płytką paznokciową jest onycholiza (Onycholisis) – jest to bezbolesne odklejanie się płytki paznokciowej od łożyska. Onycholiza często jest mylnie diagnozowana jako grzybica paznokci. Onycholiza może towarzyszyć różnym schorzeniom takim jak cukrzyca, łuszczyca, choroby tarczycy, niedokrwistość, liszaj płaski, ale może również być wywołana, m.in.: urazami mechanicznymi, noszeniem nieodpowiedniego obuwia (uciskającego palce), chemioterapią, stosowaniem środków chemicznych czy detergentów oraz kiedy został niewłaściwie wykonany manicure hybrydowy. Postępująca onycholiza powoduje, iż granica między różową częścią płytki paznokcia, a jej brzegiem staje się nieregularna. Ze względu na odklejanie się paznokcia od łożyska, powierzchnia pod tym miejscem zostaje wypełniona powietrzem przybierając białe, a czasem lekko żółte zabarwienie. Jeżeli paznokieć zrobi się żółty, brązowy, biały lub czarny, to znak, że pod płytką pojawiła się grzybica. I to właśnie grzybica jest kolejną, dość częstą przyczyną częściowego lub całościowego zniszczenia płytki paznokciowej. Korzystnym środowiskiem dla rozwoju grzybicy paznokci są: wysoka wilgoć i wysoka temperatura. Na grzybicę narażone są osoby uprawiające sport, co wynika z noszenia nieprzewiewnych butów i znacznie częstszych urazów paznokci. Poza zmianą zabarwienia paznokcia, objawem grzybicy mogą być: pogrubienie paznokcia lub jego łamliwość, odkształcanie się paznokcia, nieprzyjemny zapach pochodzący z zakażonego paznokcia. Choroba z reguły rozwija się dość wolno, dlatego jej pierwsze symptomy można łatwo przeoczyć. Na skutek postępującej grzybicy paznokcia może dojść do oddzielenia się lub całkowitego odklejenia paznokcia od łożyska. Należy również wziąć pod uwagę, iż chore paznokcie bywają także źródłem zakażeń dla osób z otoczenia, z którymi pacjent ma bliski kontakt. Najczęściej spotykane problemy z paznokciami:
  • zmiana zabarwienia: żółte, białe czy paznokcie z plamkami,
  • kruche paznokcie czy łamliwe na brzegach,
  • odwarstwiające się paznokcie,
  • łuszczące się, odpadające paznokcie,
  • zgrubiałe paznokcie.

Do kogo jest adresowany zabieg?

Zabieg przeznaczony jest głównie dla osób, których płytka paznokciowa została zmieniona przez onycholizę, infekcję grzybiczą lub bakteryjną, lub która została uszkodzona mechanicznie, także w postaci krwiaków podpaznokciowych, nie odbarczonych na czas. Zabieg adresowany jest również do osób, dla których krępujący jest nieestetyczny wygląd paznokcia.

Jak przebiega wizyta?

Celem tego zabiegu jest usunięcie zmienionej chorobowo płytki i przygotowanie paznokcia do leczenia. Podolog po dezynfekcji stóp pacjenta przeprowadza oględziny i dokładny wywiad, który pomoże określić przyczynę zmian oraz dostosować odpowiednią terapię. W trakcie zabiegu płytka paznokciowa zostaje skrócona i opracowana, usunięte zostają zmienione chorobowo fragmenty paznokcia. Zabieg wykonywany jest przy użyciu profesjonalnej frezarki oraz frezów. Używane są narzędzia są sterylne bądź jednorazowe. Następnie odsunięte zostają skórki i dokładnie oczyszczone wały boczne. W przypadkach grzybicy dochodzi często do sytuacji, kiedy osłabiony paznokieć zaczyna głębiej się osadzać, co może dodatkowo skutkować wrastaniem. Podolog przeprowadza zabieg bardzo ostrożnie z zachowaniem wszelkich zasad higieny. Ponadto zawsze informuje i uczy pacjenta, w jaki sposób powinien dbać o swoje stopy (np. dobierając odpowiednie obuwie oraz indywidualne wkładki ortopedyczne). A wszystko po to, aby schorzenie nie powróciło po pewnym czasie i pacjent mógł świadomie uniknąć ewentualnych powikłań np. w postaci wrastających paznokci czy rozwoju stopy cukrzycowej.

Wskazówka

Dzięki specjalistycznemu zabiegowi można zadbać odpowiedni wygląd paznokci, jak również przygotować płytkę do lepszego wchłaniania preparatów leczniczych, wspomagając leczenie. Przy czym bardzo ważna jest współpraca pacjenta z podologiem i przestrzeganie jego zaleceń.

SPRAWDŹ TAKŻE

inne zabiegi