Odbudowa i regeneracja paznokcia oraz łożyska

czas trwania zabiegu

50 minut zabieg
1h 10 minut zabieg z konsultacją

czas trwania terapii

Czas trwania terapii zależy od skali problemu, z jakim zgłasza się Pacjent. Zabieg powinien być powtarzany co 2-3 tygodnie (trzeba pamiętać o konieczności kontrolowania stanu u podologa).

Wielu pacjentów odwiedza nasz gabinet z powodu problemów z łożyskiem paznokcia. Łożysko paznokcia to tkanka znajdująca się bezpośrednio pod płytką paznokcia, która łączy naskórek z paznokciem. Łożysko łączy naskórek z płytką, przewodząc do niej substancje odżywcze. Łożysko odpowiada zatem za odżywianie płytki paznokcia, ale nie jest bezpośrednio zaangażowane w proces wzrostu paznokcia. Łożysko dba o ogólną kondycję paznokci, to stąd pobierane są substancje odżywcze. Zazwyczaj przyczyną uszkodzenia łożyska jest wypadek: paznokieć został w jakiś sposób uszkodzony lub został mocno uderzony. Kiedy czubek palca lub łożysko paznokcia zostanie ściśnięte, zmiażdżone lub przecięte, spowoduje to w rezultacie uszkodzenie łożyska paznokcia.

Regeneracja i odbudowa paznokcia – co to jest i kiedy jest konieczne?

Kiedy dochodzi do oddzielenia się paznokcia od łożyska, zabieg regeneracji i odbudowy paznokcia staje się niezbędny. Jedną z najskuteczniejszych terapii jest zastosowanie innowacyjnej metody, mającej na celu pobudzenie pracy łożyska paznokcia za pomocą kwasów i bioaktywnych żeli z czynnikiem wzrostu (GenFactor). Przywrócenie pracy łożyska, doprowadza tym samym do stopniowego wzrostu płytki paznokciowej.

Podolog wybiera odpowiednią dla Pacjenta metodę. Zabieg regeneracji i odbudowy paznokcia składa się z następujących etapów:

  1. Dokładne oczyszczenie płytki paznokcia. Płytka nie jest gotowa do odbudowy, jeśli łożysko nie jest aktywne, widoczne są fragmenty odklejonej płytki lub występują w nim zmiany grzybicze.
  2. Zastosowanie substancji leczniczych – używane są dwa rodzaje kwasów stymulujących i wspomagających proces odbudowy naskórka, wzmacniających jego elastyczność i produkcję kolagenu.
  3. Pobudzenie łożyska poprzez mikronakłuwanie – stosowanie terapii mikroigłowej pozwala zregenerować i odbudować łożysko paznokcia oraz stymulować wzrost płytki paznokciowej. Polega na wykonaniu serii płytkich nakłuć, doprowadzających do powstania mikrourazów, dzięki którym tkanki intensywnie się regenerują. Łożysko paznokcia staje się dobrze ukrwione i lepiej spełnia swoje funkcje.
  4. Użycie żelów zawierających czynniki wzrostu biorących udział w tworzeniu naczyń krwionośnych.

Warto pamiętać, że łożysko paznokcia to struktura, która musi być dobrze ukrwiona, aby procesy naprawcze paznokcia mogły przebiegać prawidłowo.

Zabieg jest skuteczny również w przypadku długotrwałych i długoletnich zmian, w trakcie których praca łożyska była zaburzona lub zatrzymana. Odpowiednie pobudzenie łożyska, uaktywni wzrost paznokcia,
który po urazie jest pogrubiony, zniekształcony i nie chce prawidłowo rosnąć.

Uszkodzenie łożyska paznokcia – przyczyny

Przyczyny uszkodzenia łożyska paznokcia mogą być różnorodne i obejmują zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne.

Czynniki zewnętrzne mogą obejmować:

  • urazy mechaniczne, takie jak silne uderzenia w palec, przytrzaśnięcie palca, uderzenie spowodowane spadającym na palec ciężkim przedmiotem, skaleczenia;
  • substancje chemiczne (np. detergenty i kwasy), mogą również prowadzić do uszkodzenia łożyska paznokcia;
  • noszenie źle dopasowanego obuwia;
  • ostre urazy paznokci, skutkujące uszkodzeniem łożyska są częstym zjawiskiem wśród sportowców i są zazwyczaj spowodowane powtarzającymi się uderzeniami płytki paznokcia o obuwie;
  • zła biomechaniczna praca stopy

Czynniki wewnętrzne mogą obejmować:

  • choroby, które osłabiają organizm;
  • błędy w odżywianiu;
  • zakażenia bakteryjne;
  • niektóre choroby ogólnoustrojowe (np. choroby tarczycy, cukrzyca).

Objawy uszkodzenia łożyska paznokcia

Jeśli pod paznokciem gromadzi się krew lub występuje krwawienie wokół paznokcia, oznacza to uszkodzenie łożyska paznokcia. Jeśli paznokieć pęka i odpada, łożysko paznokcia z pewnością zostało uszkodzone.

Do tego dochodzi intensywny ból, wrażliwość i obrzęk palca. Odkryte łożysko paznokcia jest bardzo wrażliwe na wszelki dotyk, co może utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Trzeba pamiętać, iż oddzielony od łożyska paznokieć nie chroni przed wnikaniem drobnoustrojów i wirusów, co może doprowadzić do zakażenia chorobami. Takie miejsce jest również idealnym środowiskiem dla rozwoju grzybów.

Leczenie urazu łożyska paznokcia będzie zależeć od tego, jak poważne jest uszkodzenie.

przed terapią

po terapii

Ważne!

Proces wzrostu płytki paznokciowej u stóp jest powolny. Może trwać rok, a bywają przypadki, kiedy zajmuje to jeszcze więcej czasu.
Szybkość wzrostu paznokcia wynosi około 1 mm na tydzień, zależy od wielu czynników, między innymi stanu zdrowia i wieku Pacjenta.

Wskazówka

Jeśli doznałeś urazu lub zauważyłeś, że paznokieć odwarstwia się od łożyska, nie zwlekaj i skontaktuj się z nami jak najszybciej. Szybka reakcja skróci proces leczenia i oszczędzi Ci bólu!

SPRAWDŹ TAKŻE

inne zabiegi