Pierwsza wizyta – konsultacja u podologa

czas trwania zabiegu

indywidualnie

czas trwania terapii

O tym, jak często zgłaszać się do podologa, zadecyduje nasz specjalista już po dokładnym obejrzeniu stóp. Trzeba pamiętać, że każdy z nas ma inną skórę i predyspozycje do powstawania różnych schorzeń. U części Pacjentów wystarczy jedynie regularny peeling podologiczny, ale są też osoby, które wymagają serii zabiegów i kilkumiesięcznej terapii.

Przed pierwszą wizytą w gabinecie podologicznym cześć Pacjentów może odczuwać niepokój, gdyż nie wie czego się spodziewać. Z wieloletniego doświadczenia wiemy, że to właśnie stres, często przedłuża moment podjęcia decyzji o zgłoszeniu się do podologa i rozpoczęciu terapii.

Takie emocje, jak strach czy stres towarzyszą Pacjentowi zupełnie niepotrzebnie, gdyż żaden przypadek nie jest dla nas zaskoczeniem. W naszym gabinecie dbamy o dobrą i przyjazną atmosferę, dokładnie omawiamy plan terapii i niezbędne zabiegi.

Aby pomóc Państwu w podjęciu decyzji, poniżej zamieszczamy kilka ważnych informacji.

Kiedy warto udać się na konsultacje do podologa?

Pierwsza wizyta u podologa odbywa się zazwyczaj, kiedy u Pacjenta pojawia się problem (np. wrastający paznokieć, kurzajka), który powoduje nieprzyjemne dolegliwości.

Warto jednak podkreślić, iż wcale nie musi tak być. Do naszego gabinetu powinny zgłaszać się również te osoby, które chcą zadbać o swoje stopy czy sprawdzić ich stan. Jednak profilaktyczne wizyty u podologa to nadal jest rzadkość.

Najczęściej Pacjenci zgłaszają się do podologa, gdy wystąpi u już nich któryś z następujących problemów:

  • odciski i modzele,
  • wrastający i wkręcający się paznokieć,
  • uszkodzone lub zdeformowane paznokcie,
  • przesuszona skóra i pękające pięty,
  • choroby stóp typu: grzybica, brodawki wirusowe (kurzajki),
  • płaskostopie, ostroga piętowa, haluksy, palce młotkowate,
  • stopa cukrzycowa,
  • nadpotliwość stóp.

Pierwsza konsultacja u podologa- jak przebiega?

Etap 1. WYWIAD
Wizyta zaczyna się od rozmowy, w trakcie której podolog zbiera informacje o dolegliwościach i chorobach Pacjenta. Zadaje mu kluczowe pytania, jak:

  • Z jakimi dolegliwościami zgłasza się Pacjent oraz czas ich trwania?
  • Czy Pacjent podejmował się już ich leczenia? Jeśli tak, to jakie to były metody czy zabiegi?
  • Jaki jest ogólny stan zdrowia? Czy Pacjent cierpi na choroby przewlekłe, np. cukrzyca, zaburzenia krążenia czy reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)? Jakie przyjmuje leki?

I wiele innych pytań, które pomogą wyjaśnić przyczyny mogące mieć wpływ na problemy ze stopami. Dzięki informacjom uzyskanym podczas wywiadu podolog może zaplanować skuteczne działania i udzielić pomocy Pacjentowi.

Etap 2. BADANIE
Po przeprowadzonym wywiadzie podolog przystępuje do starannych oględzin stóp, aby wychwycić ewentualne zmiany i zdiagnozować problemy. Pacjent proszony jest o zdjęcie obuwia. Wstępne badanie stóp przeprowadzamy w pozycji stojącej na bosaka. Następnie prosimy o zajecie miejsca na fotelu, dzięki czemu podolog może dokonać oględzin stóp: rozpoznaje występujące zmiany, np.: modzele, odciski lub kurzajki; ocenia również stan skóry i paznokci. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, podolog przeprowadza dodatkowe badania, np.: komputerowe badanie podoskopem.

Etap 3. DIAGNOZA I ZALECENIA
Na koniec podolog stawia diagnozę i proponuje Pacjentowi plan leczenia. Jest on indywidualny i zależy od problemu, z którym zgłosił się Pacjent. Liczbę wizyt, zabiegów często można określić już na pierwszym spotkaniu (zdarza się jednak, że przy niektórych dolegliwościach jest to niemożliwe). Jednocześnie specjalista odpowiada na wszystkie pytania Pacjenta i wyjaśnia kwestie związane z problemem. Przekazuje także zalecenia dotyczące profilaktyki oraz rekomenduje specjalistyczne preparaty, a jeżeli zachodzi taka potrzeba – również indywidualne wkładki ortopedyczne.

Jak się przygotować do pierwszej wizyty u podologa?

Jeżeli Pacjent umówił się na wizytę do podologa, to zapewne zastanawia się, jak się do niej przygotować. Pragniemy podkreślić, iż dla postawienia trafnej diagnozy, ważna jest ocena „rzeczywista” stanu stóp i paznokci.

Poniżej prezentujemy kilka praktycznych porad:

  • dla własnego komfortu warto odświeżyć stopy przed wyjściem z domu, lecz potem nie nakładać już preparatów o działaniu natłuszczającym/nawilżającym;
  • należy zmyć lakier z płytki paznokciowej tak, aby było można ocenić jej stan;
  • nie należy usuwać samodzielnie zgrubiałego naskórka, odcisków, modzeli, brodawek (i na minimum tydzień przed wizytą odstawić preparaty dedykowane tym zmianom);
  • nie obcinać paznokci bezpośrednio przed wizytą, nie wycinać żadnych zmian skórnych i nie używać tarek;
  • jeżeli Pacjent posiada wyniki badań, jak np.: badanie mikologiczne, RTG – to warto zabrać je ze sobą;
  • na wizytę warto również zabrać aktualnie noszone obuwie lub takie, do których mają być dopasowane indywidualne wkładki ortopedyczne;

Takie przygotowanie pozwoli podologowi na profesjonalną ocenę stanu stóp Pacjenta i opracowanie planu leczenia.

Ponadto przed wizytą warto, aby Pacjent przypomniał sobie, od kiedy boryka się z problemami stóp, w jakich okolicznościach one powstają. Chodzi o to, że po ustaleniu problemu Pacjenta, ważne jest także, aby znaleźć jego przyczynę.

Podolog zajmuje się zarówno pielęgnacją stóp oraz leczeniem zmian w obrębie kończyn dolnych. Zachęcamy jednak, aby udać się do podologa profilaktycznie – nawet w sytuacji, kiedy z naszymi stopami nie dzieje się nic niepokojącego.

Specjalista oceni stan zdrowia skóry stóp czy kondycję paznokci. Ponadto doradzi, jak prawidłowo pielęgnować stopy oraz podpowie, jak dobrze dobierać obuwie oraz wskaże pozytywne aspekty stosowania indywidualnych wkładek ortopedycznych.

Ważne!

Masz problem ze stopami? Nasi specjaliści mają ogromne doświadczenie w leczeniu różnych problemów stóp – od niewielkich po bardzo poważne. Dlatego zaufaj nam! Dla naszego zespołu nie ma trudnych przypadków. Zobacz galerię, zawierającą zdjęcia efektów zabiegów podologicznych.

Wskazówka

Pierwsze spotkanie z podologiem rozpoczyna się od przeprowadzenia dokładnego wywiadu podologicznego. Skuteczne leczenie stóp to przede wszystkim trafna diagnoza! Dlatego przed pierwszą wizytą warto zapoznać się z naszymi wskazówkami, jak się do niej właściwie przygotować.

SPRAWDŹ TAKŻE

inne zabiegi