Podstawowy pedicure medyczny – Podstawowy zabieg podologiczny

czas trwania zabiegu

indywidualnie

czas trwania terapii

Zależy od kondycji stóp oraz zmian jakie występują w ich obrębie. Zazwyczaj zaleca się wizyty co 4-6 tygodni.

Podstawowy zabieg podologiczny (podstawowy pedicure medyczny) to szereg czynności o działaniu leczniczym, pielęgnacyjnym i profilaktycznym, których celem jest pomoc w zachowaniu stóp w zdrowiu i dobrej kondycji. Nasze stopy codziennie są narażone na wiele negatywnych czynników, jak: nieprawidłowe obuwie czy nieodpowiednia pielęgnacja. Dlatego zabieg ten jest dedykowany wszystkim tym, dla których ważne jest zdrowie stóp, a także ich estetyczny wygląd – bez względu na wiek i płeć.

Jeżeli doskwierają Ci problemy zdrowotne ze stopami i szukasz dobrego, doświadczonego podologa we Wrocławiu – zapraszamy Cię do gabinetu Pomoc Dla Stóp.

Podstawowy zabieg podologiczny – co to jest?

Podstawowy zabieg podologiczny różni się od zabiegu pedicure przeprowadzonego w gabinecie kosmetycznym (będącego typowym zabiegiem estetycznym) tym, że ma na celu poprawę stanu zdrowia stóp poprzez: odpowiednio wykonaną terapię oraz podjęcie działań profilaktycznych, zapobiegających powstawaniu lub hamowaniu dalszego rozwoju zmian patologicznych w obrębie stóp. Podstawowy zabieg podologiczny jest zatem zabiegiem leczniczym, który pozwala utrzymać stopy w stanie zdrowia, przy jednoczesnym zagwarantowaniu ich pięknego wyglądu. W trakcie podstawowego zabiegu podologicznego specjalista ocenia kondycję stóp, sprawdza stan skóry i paznokci, a także dostrzega wszelkie dolegliwości. Jest to bardzo ważne ze względu na dalsze leczenie – większość chorób stóp łatwiej jest wyleczyć w początkowej fazie. Dzięki takiemu badaniu możliwe jest podjęcie właściwej terapii lub skierowanie do lekarza innej specjalizacji. Należy również podkreślić, że zabieg jest całkowicie bezbolesny, dzięki najnowocześniejszym urządzeniom, w jakie wyposażone są profesjonalne gabinety podologiczne.

Pedicure medyczny podstawowy – kiedy warto z niego skorzystać?

Podstawowy zabieg podologiczny to doskonały wybór w systematycznej pielęgnacji stóp i paznokci. Wizyta rozpoczyna się od dokładnej konsultacji podologicznej oraz zbadaniu potrzeb pacjenta. Drugi etap zabiegu opiera się na wyeliminowaniu zrogowaciałego naskórka, a także oczyszczeniu wałów i płytki paznokciowej. Ostatnim etapem pozostaje pielęgnacja stóp lub aplikacja odpowiednich preparatów leczniczych.

Jak przebiega wizyta?

Podstawowy zabieg podologiczny obejmuje kilka etapów. Przeprowadzany jest dokładny wywiad podologiczny i badanie stóp, aby w rezultacie postawić właściwa diagnozę. Wywiad polega on na zebraniu informacji o dolegliwościach i chorobach pacjenta. Podolog zadaje pacjentowi kluczowe pytania, jak: Z jakim problemem Pan (i) przychodzi do gabinetu podologicznego? Czy w zakresie obecnego problemu było podejmowane jakiekolwiek leczenie? Kolejne pytania dotyczą występowania u pacjenta chorób przewlekłych, których przebieg może mieć bardzo istotny wpływ na przyszły plan terapii, np.: cukrzyca, zaburzenia krążenia czy reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Dzięki uzyskanym informacjom podolog może zaplanować skuteczne działania i udzielić pomocy pacjentowi. Po przeprowadzonym wywiadzie podolog przystępuje do starannych oględzin stóp, aby wychwycić ewentualne zmiany i zdiagnozować problemy. Następnie omawia stan naszych stóp i przedstawia plan terapii. Jeżeli podczas oględzin podolog rozpoznana zmiany (np.: odciski czy wrastające paznokcie), podejmuje się ustalenia przyczyn ich powstawania, a następnie proponuje i szczegółowo omawia plan terapii oraz udziela wskazówek, jak zapobiegać nawrotom problemu. Kolejną częścią podstawowej wizyty podologicznej jest pielęgnacja stóp, czyli podstawowy pedicur medyczny. W jego skład wchodzą:
  • prawidłowe skrócenie paznokci i nadanie im odpowiedniego kształtu;
  • oczyszczenie wałów okołopaznokciowych;
  • zadbanie o skórę stóp – usunięcie zrogowaceń (hiperkeratoz) z podeszew stóp oraz usunięcie skórek, co w rezultacie zwiększa poczucie komfortu i eliminuje dolegliwości bólowe;
  • przeprowadzając podstawowy zabieg podologiczny usuwamy modzele;
  • zabieg kończy się nałożeniem odpowiedniego preparatu, który przedłuża trwałość uzyskanych efektów oraz nawilża i odżywia stopy, przynosząc im ukojenie.
Na koniec podolog omawia plan dalszej terapii i pielęgnacji domowej. Uczy pacjenta, w jaki sposób powinien dbać o swoje stopy, dobierając odpowiednie kosmetyki, obuwie czy projektując dla pacjenta indywidualne wkładki ortopedyczne.

Ważne!

Pacjenci często zastanawiają się jak przygotować się do takiej wizyty. Dla podologa ważna jest „rzeczywista” ocena stanu stóp, zatem wystarczy zachować podstawowe zasady higieny i nie trzeba wykonywać żadnych specjalnych zabiegów. Ponadto nie należy nakładać na stopy maści ani żadnych balsamów. Nie obcinać paznokci, ale należy pamiętać, aby zmyć lakier z paznokci – dzięki temu podolog będzie mógł ocenić stan paznokci, ich kolor czy istniejące przebarwienia.

Wskazówka

Warto pamiętać, że aby mieć piękne i zdrowe stopy należy dbać o nie systematycznie, dlatego pedicure medyczny należy wykonywać przez cały rok. Najlepsze efekty daje regularne korzystanie z zabiegu co okres kilku tygodni, najlepiej co 1 lub 2 miesiące. Pozwoli to na utrzymanie efektów i ewentualne wczesne wychwycenie nowych zmian patologicznych w obrębie stóp.

SPRAWDŹ TAKŻE

inne zabiegi