Rekonstrukcja płytki paznokcia

czas trwania zabiegu

od 60 minut, indywidualnie

czas trwania terapii

Czas trwania terapii zależy od skali problemu, z jakim zgłasza się Pacjent. Przy zastosowaniu protezy płytki paznokciowej czas jej noszenia wynosi do 5 tygodni (trzeba pamiętać o konieczności kontrolowania stanu u podologa).

Problemy z płytką paznokciową to częsty powód wizyty pacjentów w naszym gabinecie.  Na wygląd płytki paznokciowej wpływ ma wiele czynników m.in. urazy mechaniczne czy zmiany chorobowe. W przypadku urazu mechanicznego, trwałego ubytku płytki paznokciowej lub jej całkowitego braku stosuje się zabieg rekonstrukcji paznokcia, który ma na celu ochronę łożyska oraz poprawę jego estetyki, a co za tym idzie – komfortu psychicznego pacjenta.

Rekonstrukcja paznokcia – co to jest i kiedy jest konieczna?

Rekonstrukcja polega na odbudowaniu płytki paznokciowej, dzięki czemu nadaje się jej naturalny kształt. Zabieg ten stosuje się zwykle na paznokcie, które uległy deformacji oraz urazom.  Rekonstrukcja paznokcia to zabieg, który jest powszechnie wykonywany w gabinetach podologicznych – pomaga przywrócić im ładny wygląd.  Ubytek w paznokciu jest bezpośrednim wskazaniem do wykonania jego rekonstrukcji. Przyczyn powstania takiego ubytku może być wiele. Rekonstrukcja paznokcia jest konieczna szczególnie w przypadku uszkodzenia paznokcia na skutek urazu mechanicznego np. uderzenia, zmiażdżenia czy przytrzaśnięcia paznokcia. 

Zniekształcenie i uszkodzenie płytki paznokciowej – przyczyny

Najczęstsze przyczyny zniekształcenia płytki paznokciowej to:
  • mechaniczny uraz np.: uderzenie stopą w jakiś przedmiot lub upadek ciężkiego przedmiotu na palec stopy,
  • krwiaki podpaznokciowe spowodowane: noszeniem nieodpowiedniego obuwia, uderzeniem lub uciskiem,
  • nieodpowiednia pielęgnacja paznokci, kiedy podczas wykonywania kosmetycznego pedicure w zaciszu domowym dochodzi do uszkodzenia paznokcia,
  • choroby dermatologiczne typu: grzybica, łuszczyca itp.,
  • onycholiza – czyli odklejanie się płytki od łożyska spowodowane najczęściej chodzeniem w zbyt wąskim obuwiu lub noszeniem za długich paznokci,
  • chirurgiczny zabieg usunięcia płytki paznokciowej.

Objawy uszkodzenie paznokcia

Jeżeli do uszkodzenia płytki paznokcia doszło na skutek urazu, to na początku pojawiają się takie konsekwencje jak: deformacja paznokcia, dyskomfort i ból. Na skutek urazu paznokcia może powstać również krwiak podpaznokciowy, który często powoduje odklejenie się płytki od łożyska. W dalszym etapie dochodzi do zaburzenia procesu jego odrastania, np. pacjentowi rośnie zdeformowany lub podwójny paznokieć.  Ponadto taka uszkodzona płytka sprzyja powstawaniu zakażenia, co jest już pilnym wskazaniem do wizyty u podologa. Urazy kończyn dolnych nie są jedyną przyczyną uszkodzenia płytki paznokcia. Zdarza się zmiana w wyglądzie paznokcia czy deformacja spowodowana jest infekcją grzybiczą (onychomikoza), której pierwszym objawem jest zmiana koloru i grubości płytki paznokcia, a późniejszym – oddzielenie od łożyska. Zdarza się również, że w wyniku zażywania silnych leków paznokcie mogą przyjmować różne zabarwienie: szaroniebieskie, żółtawe, zielone, brązowe. Osoba, która zaobserwuje ubytki w płytce paznokcia lub inne wyżej opisane zmiany, powinna niezwłocznie udać się do podologa. To bardzo ważne, gdyż im wcześniej rozpocznie się terapia, tym mniejsze ryzyko powikłań.

Uszkodzenie paznokcia – skuteczna terapia

Po wstępnej konsultacji i braku przeciwwskazań podolog oczyszcza płytkę paznokciową ze zbędnych zrogowaceń. Następnie wybiera odpowiednią dla pacjenta metodę rekonstrukcji paznokcia. W naszym gabinecie stosujemy metodę rekonstrukcji z wykorzystaniem akrylu. W trakcie zabiegu na paznokieć zostaje nałożona warstwa specjalnej masy. Jest ona bardzo mocna i świetnie przylega do płytki paznokciowej. Po zastygnięciu, nakładana jest kolejna jej warstwa. Następnie za pomocą odpowiedniego frezu zostaje uformowany kształt paznokcia. Zabieg jest bezbolesny. Paznokieć po rekonstrukcji od razu wygląda ładnie i estetycznie. Po zabiegu paznokcie można malować.

Ważne!

Płytka paznokciowa nie będzie gotowa do rekonstrukcji, jeśli łożysko nie jest aktywne, widoczne są fragmenty odklejonej płytki lub występują zmiany grzybicze.

Wskazówka

Jeśli zdarzył Ci się uraz lub zauważyłeś, że paznokieć odkleja się od łożysko to nie zwlekaj i przyjdź do nas jak najszybciej. Szybsza reakcja to krótsze leczenie!

SPRAWDŹ TAKŻE

inne zabiegi