Terapia pękających pięt

czas trwania zabiegu

30-60 min, zależy od indywidualnej sytuacji

czas trwania terapii

od 1 do kilku wizyt, w zależności od potrzeb. Ważne! Czas terapii ulega znacznemu skróceniu, jeżeli pacjent przestrzega wszystkich zaleceń.

Pękające piety często są źródłem kompleksów, ale zazwyczaj dopiero w okresie letnim przypominamy sobie o potrzebie dbania o stopy. Warto uświadomić sobie, iż pięty są nośnikiem całego naszego ciała, gdyż to właśnie na nich spoczywa największy ciężar. Dlatego też skóra na piętach jest dwukrotnie grubsza niż na pozostałych częściach ciała. Dbanie o stopy wymaga sporo wysiłku i regularnej pielęgnacji, ponieważ skóra na nich łatwo rogowacieje i traci elastyczność, co w konsekwencji prowadzi do pęknięcia skóry na piętach.

Pękające pięty – opis schorzenia

Skóra na piętach charakteryzuje się niewielką ilością gruczołów łojowych. Cierpi zatem na ciągły brak nawilżenia i natłuszczenia. A jeżeli jest do tego nieustannie odwodniona i sucha, to traci stopniowo swoją zdolność do regeneracji. Takie pękające pięty są kłopotliwą i krępującą dolegliwością. Wiąże się ona nie tylko z nieestetycznym wyglądem stóp, ale w bardziej zaawansowanych stadiach może urastać nawet do rangi poważnego problemu zdrowotnego. Pękanie pięt z czasem staje się bolesne i generuje dyskomfort. Do tego w powstających rozpadlinach mogą rozwijać się stany zapalne i zakażenia. Co więcej, pęknięcia mogą stać się źródłem bólu uniemożliwiającego normalne codzienne funkcjonowanie. 

Pękające pięty – przyczyny

Do pękania pięt dochodzi w wyniku przesuszonej skóry i zbyt intensywnego złuszczania zrogowaciałego naskórka. Pękające pięty nie są wyłącznie wynikiem błędów w pielęgnacji stóp, w której brakuje stosowania środków nawilżających oraz natłuszczających.
  • Zdarza się, że wina leży po stronie źle dopasowanego obuwia – za ciasnego lub wykonanego z materiałów syntetycznych.
  • Przyczyną może być nadwaga, gdyż stopy, które są regularnie poddawane nadmiernemu obciążeniu, mogą mieć tendencję do pękania.
  • Pękanie pięt może być efektem deformacji lub wad w budowie stóp.
  • Niewłaściwa pielęgnacja stóp – np. nadmierne ścieranie pięt pumeksem lub tarką.
  • Osoby zmagające się z takimi problemami dermatologicznymi, jak: grzybica czy łuszczyca również mogą doświadczyć popękanych pięt.
  • Nieodpowiednia dieta – uboga w witaminę A i żelazo.
Warto także wspomnieć, iż problemy z elastycznością skóry w tych rejonach spotykane są powszechnie u osób z płaskostopiem bądź ostrogą piętową.

Objawy pękających pięt

Jeżeli skóra na Twoich piętach jest sucha i szorstka, to bardzo możliwe, że pojawia się u Ciebie problem z pękającymi piętami.  Taki przesuszony i poraniony naskórek jest bardziej podatny na bakterie i wirusy (co w konsekwencji może prowadzić do zakażenia). Pęknięcia mogą przypominać szczeliny, a czasami stają się tak głębokie, że sięgają aż do skóry właściwej. Wtedy już poza dyskomfortem, pacjentowi zaczyna towarzyszyć ból. W kolejnych etapach, mocno zrogowaciała i zraniona skóra na piętach może krwawić, a nawet ropieć. Wtedy należy już niezwłocznie udać się do podologa, gdyż niezbędne jest podjęcie odpowiedniego leczenia. Szczególnie wyczuleni na problemy z pękającą skórą pięt powinni być diabetycy. Ze względu na upośledzenie krążenia często nie odczuwają oni bólu w tych rejonach. Ponadto cukrzyca sprawia, że skóra na ich stopach jest wyjątkowo sucha i wrażliwa – w efekcie może dojść do poważnych powikłań, takich jak: zespół stopy cukrzycowej.

Pękające pięty – skuteczna terapia

Przeprowadzany w naszym gabinecie podologicznym zabieg na pękające pięty przynosi natychmiastową ulgę oraz poprawia wygląd stóp. Zapobiega też pogłębianiu się problemu. Najważniejszą częścią leczenia jest ocenienie równowagi hydro-lipidowej skóry, a następnie ustalenie przyczyny obecnego stanu, co pozwoli wybrać konkretny kierunek dalszego postępowania. Należy przy tym podkreślić, iż leczenie podologiczne jest bezbolesne. Na czym polega zabieg?
  • za pomocą dłuta podologicznego i skalpela usuwa się nadmierną ilość skóry rogowej;
  • następnie zgodnie z liniami papilarnymi na skórze zamyka się pory tkanki skórnej – służą do tego specjalne kapturki ścierne (czasem także wykorzystuje się drobnoziarnisty frez);
  • na koniec na skórę pięt zostaje nałożona specjalna maść.
Efekt zabiegu widoczny jest zazwyczaj od razu. Warto zaznaczyć, że jeżeli pacjent zmaga się z problemem pękających pięt od dłuższego czasu, a to trzeba wprowadzić kilkuetapową terapię. Szczególnie, kiedy pękniecie na piętach są bardzo głębokie lub doszło do krwawienia. W takiej sytuacji nie wystarczy jeden zabieg, aby problem zniknął raz na zawsze. Profesjonalne leczenie pięt jest długotrwałe i wymaga codziennej pielęgnacji przez pacjenta również w domu. Nie wolno bagatelizować problemu pękających pięt. Ważna jest profilaktyka i ciągłe dbanie o skórę stóp, a już szczególnie u osób chorych na cukrzycę (stopa cukrzycowa, która w skrajnych przypadkach, w wyniku zaniedbania problemów ze stopami prowadzi nawet do amputacji kończyny).

Ważne!

Im wcześniej pacjent zgłosi się do podologa, tym mniej uciążliwa i szybsza będzie terapia.

Wskazówka

Niezwykle ważna jest współpraca podologa z Pacjentem – gdyż odpowiednia pielęgnacja w domu pomaga w utrzymaniu efektu zabiegu i zapobiega szybkiemu nawrotowi problemu. Kluczową sprawą w walce ze zrogowaciałą skórą stóp jest całoroczna i regularna pielęgnacja.

SPRAWDŹ TAKŻE

inne zabiegi