Usuwanie odcisków i modzeli

czas trwania zabiegu

indywidualnie, przeważnie 30-60 min

czas trwania terapii

1 wizyta, a w przypadku zaawansowanych zmian do 3 wizyt (wizyty kontrolne według wskazówek podologa). Ważne! Czas terapii ulega znacznemu skróceniu, jeżeli pacjent przestrzega wszystkich zaleceń.

Jedną z najczęstszych dolegliwości z jaką zgłaszają się nasi pacjenci są odciski na stopach lub modzele. Większość jednak zanim trafi pod opiekę specjalisty podologa, próbuje w domowych warunkach poradzić sobie z odciskami, stosując mniej lub bardziej skuteczne metody, czego w rezultacie żałują. Dlaczego? Takie metody powodują uszkodzenie zdrowej tkanki a odciski pozostają nienaruszone. A przecież w większości przypadków wystarczy jeden zabieg u podologa, aby pozbyć się odcisku w fachowy sposób.

Co to jest: odcisk i modzele

ODCISKI – (potocznie zwane nagniotkami) są to zrogowaciałe, stwardniałe miejsca na stopach, odgraniczone od reszty skóry, są one bezbarwne i mają niewielkie rozmiary. Odciski na stopach przybierają kształt stożka, z ostrym, skierowanym do góry zakończeniem. Posiadają w centralnej części rogowy czop, który uciskając na zakończenia nerwowe często powoduje piekący ból, który nasila się podczas chodzenia.

MODZELE – to miejsca nadmiernego rogowacenia skóry. Są nieostro ograniczone od zdrowej skóry, charakteryzują się owalnym lub nieregularnym kształtem, nie mają jądra, zazwyczaj przybierają żółty lub szary odcień. Najczęściej zlokalizowane są w obrębie śródstopia. Stanowią reakcję obronną komórek skóry na opadanie główek kości śródstopia.

Odciski i modzele – przyczyny

Odciski i modzele na stopach są wynikiem długotrwałego, nawracającego ucisku lub tarcia na tkanki. Główne przyczyny to:
  • długotrwały ucisk na tkanki spowodowany niewygodnym lub zbyt ciasnym obuwiem
  • intensywny wysiłek fizyczny
  • nieprawidłowości w budowie anatomicznej (np. deformacje palców, wady postawy, płaskostopie)
  • nieprawidłowa biomechanika chodu
  • przebywanie w pozycji stojącej przez dłuższy czas (np. w pracy)
  • otyłość
Modzele mogą być również następstwem chorób, m.in. reumatoidalnego zapalenia stawów,  płaskostopia czy ostrogi piętowej. Ponadto ryzyko pojawianie się tych zmian zwiększa otyłość, cukrzyca, choroby układu krążenia.

Objawy odcisków i modzeli

Odciski mogą przybierać różne kształty i powstawać właściwie w każdej części stopy, przy czym najczęściej na podeszwie, między palcami oraz na boczno-grzbietowej powierzchni małego palca stopy. Nieleczony odcisk prowadzi stopniowo do wytworzenia się rdzenia, który narasta coraz głębiej i po pewnym czasie podrażnia nerwy powodując coraz większy ból pacjenta, utrudniający poruszanie. W przypadku modzeli miejscami najbardziej narażonymi na pojawienie się tej zmiany są opuszki palców, a także stawy drugiego, trzeciego, czwartego i piątego palca. Modzele początkowo są niebolesne, ale z czasem mogą pękać, co zwiększa ryzyko zakażeń bakteryjnych oraz powoduje nieprzyjemne odczucia. Modzele na stopach występuję często u kobiet, które noszą buty na obcasach oraz osób chorych na cukrzycę. Odciski są często mylone z modzelami, ale różnią się tym, że mają rdzeń (korzeń), a ich ucisk powoduje ból. Mają także inne rozmiary – są mniejsze. Natomiast modzele mają około 2 cm średnicy, widać na nich linie narośniętej skóry, a tkanka dookoła nich jest zaczerwiona.

Odciski i modzele – skuteczna terapia

Usunięcie odcisków i modzeli w naszym gabinecie podologicznym odbywa się bezboleśnie. Dlatego warto porzucić domowe sposoby usuwania odcisków często kończące się niepowodzeniem lub jeszcze większym bólem. Samodzielnie jest ciężko rozróżnić z jaką zmianą mamy do czynienia (czy jest to odcisk, modzel czy brodawka wirusowa). Dlatego każdą zmianę na stopie należy skonsultować z podologiem. Najlepiej zgłosić się do specjalisty niezwłocznie po zaobserwowaniu odcisku czy modzeli. Im wcześniej rozpocznie się terapia, tym trwa ona krócej. Na szczęście usuwanie odcisków, z punktu widzenia podologii jest jednym z prostszych zabiegów. Jednak im większe i głębsze odciski tym terapia może być dłuższa. Na pierwszej wizycie podolog dokładnie określa z jaką zmianą ma do czynienia oraz omawia plan terapii. Następnie przy pomocy narzędzi: dłutka, frezarki i skalpela usuwa odcisk, a na koniec zakłada opatrunek lub odciążenie. I co ważne – zabieg nie wpływa na aktywność pacjenta i zaraz po wyjściu z gabinetu może on normalnie funkcjonować. Zdarza się czasem, że wyjątkowo dokuczliwe odciski, które zakończone są rdzeniem, trzeba usuwać częściowo. Dlatego pacjent musi zgłosić się do podologa nawet kilka razy. Niestety odciski i modzele mają tendencje do nawracania. Dlatego też, jeśli nasze stopy mają być uwolnione od tych bolesnych zmian, należy podjąć działania profilaktyczne, tak aby chronić je przed czynnikami powodującymi ich powstawanie. Aby zapobiegać tworzeniu się odcisków konieczny jest prawidłowy dobór obuwia. Pacjent powinien także stosować na co dzień indywidualne wkładki ortopedyczne. To dzięki nim stopa będzie prawidłowo ułożona, a ciężar ciała odpowiednio rozłożony.

Wskazówka

Usuwanie odcisków i modzeli powinno być przeprowadzone jak najwcześniej po ich wykryciu. Im dłużej pacjent zwleka z wizytą u podologa, tym trudniej będzie usunąć odciski.

SPRAWDŹ TAKŻE

inne zabiegi