Odciski – jak je prawidłowo rozpoznać?
Odciski to twarde punkty powstające w wyniku trwałego nadmiernego ucisku, są często mylone z brodawkami. Zlokalizowane są najczęściej: na stawach palców, pomiędzy palcami, na podeszwie stopy, w wałach paznokciowych, pod płytką paznokciową oraz na powierzchniach stycznych.
Odciski na stopach przybierają kształt stożka, z ostrym, skierowanym do góry zakończeniem. Mogą mieć kształt okrągły, owalny lub klinowy. W centralnej części posiadają rogowy czop, który uciskając na zakończenia nerwowe często powoduje piekący ból, nasilający się podczas chodzenia.
Są to obszary zrogowaciałego naskórka, powstają jako reakcja obronna skóry na miejscowy ucisk, w wyniku którego komórki rogowe są wgniatane w głąb skóry. Z biegiem czasu doprowadza to do powstawania wspomnianych bolesnych doznań.
Leczenie odcisków u podologa
Nawracające odciski czy nieskuteczne leczenie domowe to jasny sygnały do tego, aby udać się na specjalistyczny zabieg polegający na usunięciu zmiany skórnej. Zajmuje się tym podolog, którego profesja obejmuje leczenie chorób stóp.
Dlatego jeśli zauważyliśmy odciski pojawiające się w spodniej części naszych stóp, warto od razu pójść z nimi do specjalisty podologa. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ bagatelizowane odciski sprawiają, że warstwa rogowa wciska się coraz głębiej i głębiej w skórę. Taka sytuacja może w rezultacie doprowadzić do powstawania wielu różnych stanów zapalnych (co jest szczególnie niebezpieczne dla diabetyków).
Ponadto im później pójdziemy do podologa, tym warstwa rogowa „chroniąca” odcisk od zewnątrz będzie grubsza, a tym samym o wiele trudniej będzie usunąć odcisk.
Podczas pierwszej konsultacji podolog przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem i próbuje ustalić, co spowodowało odcisk na stopie. Jednocześnie specjalista ocenia czy mamy do czynienia z odciskiem czy też z kurzajką (brodawka wirusowa) – jest to bardzo często mylone przez pacjentów.
W gabinecie podologicznym Pomoc dla Stóp we Wrocławiu często usuwamy odcisk na stopie już w trakcie jednej wizyty i to w sposób bezpieczny i bezbolesny. Korzystamy z małoinwazyjnych metod. Forma zabiegu usunięcia odcisku zależy od rodzaju i umiejscowienia zmiany oraz tego, czy wdał się stan zapalny.
Płytsze odciski bywają zmiękczane punktowo, co ułatwia dalsze czynności. Do pozbycia się odcisku wykorzystuje się metodę dłutowania, która stosowana jest bezpośrednio na zmienione chorobowo miejsce (do jej przeprowadzenia wykorzystuje się specjalne dłuto podologiczne). Zabieg wykonuje się też innymi narzędziami, jak: frezarkami a czasem również przy pomocy skalpela.
I co ważne – zabieg nie wpływa na aktywność pacjenta i zaraz po wyjściu z gabinetu może on normalnie funkcjonować.
Jeżeli w celu wyleczenia odcisku zdecydujemy się na specjalistyczny zabieg, to nie zawsze uda się usunąć go za jednym razem. W przypadku głębokich odcisków konieczne może być udanie się na kilka wizyt.
Odcisk na stopie – nie zwlekaj z wizytą u podologa!
Podolog posiada wiedzę i doświadczenie pozwalające na skuteczne usuwanie odcisków już podczas pierwszej wizyty. Udziela również porad dotyczących właściwej pielęgnacji stóp – co jest bardzo ważne, gdyż usuwając odcisk nie usuwamy przyczyny jego powstawania.
Przed nawracaniem odcisków można uchronić się, pozbywając się ich głównej przyczyny problemu. Najczęściej oznacza to konieczność wymiany obuwia, a czasem także zastosowanie odpowiednich wkładek ortopedycznych.
W leczeniu odcisków bardzo ważna jest systematyczność, a przestrzeganie zaleceń podologa minimalizuje ryzyko nawrotów. Odpowiednie działania trzeba często podejmować przez wiele miesięcy, a czasem lat.
Zalecane jest skorzystanie ze specjalnych indywidualnych wkładek ortopedycznych, które są dopasowywane do konkretnego kształtu stopy na podstawie wielu wnikliwych badań przeprowadzanych w gabinecie podologicznym.
Do gabinetu Pomoc dla Stóp zapraszamy wszystkie osoby, które zauważyły jakiekolwiek zmiany na swoich stopach, ponieważ jeśli zostaną one usunięte we wczesnym stadium powstawania, zapobiegnie to późniejszym komplikacjom.