Usuwanie odcisków na stopach – jak robi to podolog?

gru 6, 2022

Odcisk na stopie to dość powszechna dolegliwość, jednak wiele osób nie wie, że można się jej łatwo pozbyć. Mimo, że odciski na stopach wyglądają mało estetycznie i z czasem mogą powodować ból utrudniający poruszanie, wiele osób zwleka z pójściem do specjalisty lub próbuje samodzielnie je usunąć. Leczenie odcisków na własną rękę jest powszechne, niestety często nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Wynika to głównie z błędów popełnianych przy samodzielnym leczeniu odcisków (np. przekłuwanie odcisków czy wycinanie skóry). Rezultat jest taki, że zamiast pozbyć się zrogowaciałego naskórka, można uszkodzić zdrowe tkanki oraz doprowadzić do zakażenia.

Odciski – jak je prawidłowo rozpoznać?

Odciski to twarde punkty powstające w wyniku trwałego nadmiernego ucisku, są często mylone z brodawkami. Zlokalizowane są najczęściej: na stawach palców, pomiędzy palcami, na podeszwie stopy, w wałach paznokciowych, pod płytką paznokciową oraz na powierzchniach stycznych.

Odciski na stopach przybierają kształt stożka, z ostrym, skierowanym do góry zakończeniem. Mogą mieć kształt okrągły, owalny lub klinowy. W centralnej części posiadają rogowy czop, który uciskając na zakończenia nerwowe często powoduje piekący ból, nasilający się podczas chodzenia.

Są to obszary zrogowaciałego naskórka, powstają jako reakcja obronna skóry na miejscowy ucisk, w wyniku którego komórki rogowe są wgniatane w głąb skóry. Z biegiem czasu doprowadza to do powstawania wspomnianych bolesnych doznań.

Leczenie odcisków u podologa

Nawracające odciski czy nieskuteczne leczenie domowe to jasny sygnały do tego, aby udać się na specjalistyczny zabieg polegający na usunięciu zmiany skórnej. Zajmuje się tym podolog, którego profesja obejmuje leczenie chorób stóp.

Dlatego jeśli zauważyliśmy odciski pojawiające się w spodniej części naszych stóp, warto od razu pójść z nimi do specjalisty podologa. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ bagatelizowane odciski sprawiają, że warstwa rogowa wciska się coraz głębiej i głębiej w skórę. Taka sytuacja może w rezultacie doprowadzić do powstawania wielu różnych stanów zapalnych (co jest szczególnie niebezpieczne dla diabetyków).

Ponadto im później pójdziemy do podologa, tym warstwa rogowa „chroniąca” odcisk od zewnątrz będzie grubsza, a tym samym o wiele trudniej będzie usunąć odcisk.

Podczas pierwszej konsultacji podolog przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem i próbuje ustalić, co spowodowało odcisk na stopie. Jednocześnie specjalista ocenia czy mamy do czynienia z odciskiem czy też z kurzajką (brodawka wirusowa) – jest to bardzo często mylone przez pacjentów.

W gabinecie podologicznym Pomoc dla Stóp we Wrocławiu często usuwamy odcisk na stopie już w trakcie jednej wizyty i to w sposób bezpieczny i bezbolesny. Korzystamy z małoinwazyjnych metod. Forma zabiegu usunięcia odcisku zależy od rodzaju i umiejscowienia zmiany oraz tego, czy wdał się stan zapalny.

Płytsze odciski bywają zmiękczane punktowo, co ułatwia dalsze czynności. Do pozbycia się odcisku wykorzystuje się metodę dłutowania, która stosowana jest bezpośrednio na zmienione chorobowo miejsce (do jej przeprowadzenia wykorzystuje się specjalne dłuto podologiczne). Zabieg wykonuje się też innymi narzędziami, jak: frezarkami a czasem również przy pomocy skalpela.

I co ważne – zabieg nie wpływa na aktywność pacjenta i zaraz po wyjściu z gabinetu może on normalnie funkcjonować.

Jeżeli w celu wyleczenia odcisku zdecydujemy się na specjalistyczny zabieg, to nie zawsze uda się usunąć go za jednym razem. W przypadku głębokich odcisków konieczne może być udanie się na kilka wizyt.

Odcisk na stopie – nie zwlekaj z wizytą u podologa!

Podolog posiada wiedzę i doświadczenie pozwalające na skuteczne usuwanie odcisków już podczas pierwszej wizyty. Udziela również porad dotyczących właściwej pielęgnacji stóp – co jest bardzo ważne, gdyż usuwając odcisk nie usuwamy przyczyny jego powstawania.

Przed nawracaniem odcisków można uchronić się, pozbywając się ich głównej przyczyny problemu. Najczęściej oznacza to konieczność wymiany obuwia, a czasem także zastosowanie odpowiednich wkładek ortopedycznych.

W leczeniu odcisków bardzo ważna jest systematyczność, a przestrzeganie zaleceń podologa minimalizuje ryzyko nawrotów. Odpowiednie działania trzeba często podejmować przez wiele miesięcy, a czasem lat.

Zalecane jest skorzystanie ze specjalnych indywidualnych wkładek ortopedycznych, które są dopasowywane do konkretnego kształtu stopy na podstawie wielu wnikliwych badań przeprowadzanych w gabinecie podologicznym.

Do gabinetu Pomoc dla Stóp zapraszamy wszystkie osoby, które zauważyły jakiekolwiek zmiany na swoich stopach, ponieważ jeśli zostaną one usunięte we wczesnym stadium powstawania, zapobiegnie to późniejszym komplikacjom.

MOGĄ CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Płaskostopie – metody leczenia w gabinecie podologicznym

Wady i zniekształcenia stóp ma niemal 50% Polaków. Jednym z nich jest płaskostopie – deformacja ta polega na obniżeniu lub całkowitym zaniku łuku stopy. Mimo to, tylko nieliczni decydują się na profesjonalne badanie stóp w gabinecie podologicznym i podjęcie leczenia.

Problemy z płytką paznokcia, z którymi należy zgłosić się do podologa

Duża liczba pacjentów odwiedzających gabinet podologiczny ma problemy z płytkami paznokciowymi. Podczas wizyty specjalista ocenia zmiany występujące na płytkach, diagnozuje oraz zaleca odpowiednią terapię w celu usunięcia pojawiających się defektów.

Najczęściej występujące zmiany na płytkach paznokciowych, z jakimi trafiają pacjenci do gabinetu podologicznego, to: onycholiza , grzybica paznokci, pałeczka ropy błękitnej oraz liczne urazy mechaniczne (krwiaki podpaznokciowe).

Paluch koślawy – jak podolog może pomóc przy haluksach?

Haluks to termin pochodzący z języka łacińskiego – i choć hallux oznacza paluch (duży palec u stopy), to jednak potocznie słowem „haluks” określamy chorobę zwyrodnieniową dotyczącą dużego palca u stopy.

Paluch koślawy (Hallux valgus) jest dosyć częstym schorzeniem, na które cierpi ponad 35% osób powyżej 65 roku życia, a także ponad 20% populacji w wieku 18-65 lat. To najczęściej występująca deformacja przedniej części stopy i palców.

Haluks jest problemem nie tylko natury estetycznej, ale również funkcjonalnym. Przyczynia się do powstawania innych zaburzeń, nie tylko kończyn dolnych, ale stopniowo dochodzą także te ze strony całego ciała. Hallux valgus jest doformacją, która w większości przypadków dotyka kobiety.

Dobra wiadomość jest taka, że jeśli paluch koślawy zostanie rozpoznany i poddany leczeniu na wczesnym etapie, możliwe będzie uniknięcie bólu i wielu innych komplikacji.

Kurzajki na stopach – jak się ich skutecznie pozbyć?

Jeżeli doszło u Ciebie do powstania brodawek wirusowych (kurzajek) na stopach, powinieneś jak najszybciej podjąć leczenie w gabinecie podologicznym, ponieważ ich profesjonalne usunięcie spowoduje, iż szybko pozbędziesz się nieestetycznego i często bolesnego problemu – i to bez obawy, że nastąpi przeniesienie kurzajek na inne obszary skóry.

Zasady odpowiedniego doboru obuwia

Dokonując wyboru obuwia zazwyczaj główną uwagę przykładamy do ich wyglądu. Zależy nam, aby pasowały do naszej garderoby, stylu i oczywiście świetnie prezentowały się na stopie. Podczas zakupu często zapominamy o fakcie, iż w butach spędzamy kilka lub kilkanaście godzin dziennie. Dlatego na pierwszym miejscu powinna stać przede wszystkim wygoda. Powinniśmy czuć się w nich jak w drugiej skórze, a dobrze dobrane buty powinny chronić nasze stopy przed złowrogim działaniem czynników zewnętrznych. Dowiedz się, jak dobrać buty, aby były wygodne i zdrowe dla stóp.

Wrastający paznokieć – jak może pomóc podolog?

Wrastający paznokieć jest dość powszechnym problemem, który może dotyczyć praktycznie każdej osoby. O tym, jak bardzo potrafi dokuczyć wrastający paznokieć przekonała się już niejedna kobieta i niejeden mężczyzna. Choć dużą grupę pacjentów stanowią przede wszystkim: sportowcy, osoby pracujące przez długi czas w ciągu dnia na stojąco oraz osoby noszące obuwie ze zwężanymi noskami czy na obcasie. Dochodzi u nich do nadmiernego obciążenia przedniej części stopy, a szczególnie palców.

Problem wrastających paznokci dotyczy także osób cierpiących z powodu palucha koślawego, tzw. haluksy . Taka deformacja stopy z haluksem sprawia, że największy palec stopy – czyli „paluch” naciska lub ściera się z sąsiednim palcem. To z kolei przyczynia się do powstawania odcisków, modzeli czy doprowadza do wrastania paznokcia.

Problem wrastających paznokci jest szczególnie niebezpieczny w przypadku cukrzyków – zaniedbanie może tu doprowadzić nawet do amputacji stopy.

Konsekwencje złego doboru obuwia

Źle dopasowane obuwie jest przyczyną wielu schorzeń związanych ze stopami oraz dolegliwości ze strony całego układu ruchu. Następstwa są zarówno podologiczne – czyli w obrębie samych stóp, jak również w innych stawach naszego ciała, jak choćby w kolanach, a także odczuwane w kręgosłupie.

Klamry na wrastające paznokcie – dlaczego jest to tak popularna metoda leczenia?

Klamry na wrastające paznokcie jest to skuteczne rozwiązanie dla osób, które borykają się z tym problemem. Jako metoda leczenia istnieje już od dawna i jest coraz częściej stosowana zamiast chirurgicznego usuwania płytki wrastającego paznokcia. Jeszcze kilka lat temu pacjenci cierpiący na tę przypadłość, skazani byli na bolesny zabieg chirurgiczny. Niestety po takim mechanicznym, bolesnym usunięciu wrastającej płytki, u wielu osób tworzyła się ona na nowo, ale w nieprawidłowy sposób.

Za wykonaniem zabiegu założenia klamry na wrastający paznokieć w gabinecie podologicznym przemawia jego znikoma inwazyjność oraz brak bólu, co sprawia, iż na zabieg decydują się pacjenci nawet najbardziej wrażliwi na ból.

Sprawdź nasze porady na blogu

Płaskostopie – metody leczenia w gabinecie podologicznym

Płaskostopie – metody leczenia w gabinecie podologicznym

Wady i zniekształcenia stóp ma niemal 50% Polaków. Jednym z nich jest płaskostopie – deformacja ta polega na obniżeniu lub całkowitym zaniku łuku stopy. Mimo to, tylko nieliczni decydują się na profesjonalne badanie stóp w gabinecie podologicznym i podjęcie leczenia.

czytaj dalej
Problemy z płytką paznokcia, z którymi należy zgłosić się do podologa

Problemy z płytką paznokcia, z którymi należy zgłosić się do podologa

Duża liczba pacjentów odwiedzających gabinet podologiczny ma problemy z płytkami paznokciowymi. Podczas wizyty specjalista ocenia zmiany występujące na płytkach, diagnozuje oraz zaleca odpowiednią terapię w celu usunięcia pojawiających się defektów.

Najczęściej występujące zmiany na płytkach paznokciowych, z jakimi trafiają pacjenci do gabinetu podologicznego, to: onycholiza , grzybica paznokci, pałeczka ropy błękitnej oraz liczne urazy mechaniczne (krwiaki podpaznokciowe).

czytaj dalej
Paluch koślawy – jak podolog może pomóc przy haluksach?

Paluch koślawy – jak podolog może pomóc przy haluksach?

Haluks to termin pochodzący z języka łacińskiego – i choć hallux oznacza paluch (duży palec u stopy), to jednak potocznie słowem „haluks” określamy chorobę zwyrodnieniową dotyczącą dużego palca u stopy.

Paluch koślawy (Hallux valgus) jest dosyć częstym schorzeniem, na które cierpi ponad 35% osób powyżej 65 roku życia, a także ponad 20% populacji w wieku 18-65 lat. To najczęściej występująca deformacja przedniej części stopy i palców.

Haluks jest problemem nie tylko natury estetycznej, ale również funkcjonalnym. Przyczynia się do powstawania innych zaburzeń, nie tylko kończyn dolnych, ale stopniowo dochodzą także te ze strony całego ciała. Hallux valgus jest doformacją, która w większości przypadków dotyka kobiety.

Dobra wiadomość jest taka, że jeśli paluch koślawy zostanie rozpoznany i poddany leczeniu na wczesnym etapie, możliwe będzie uniknięcie bólu i wielu innych komplikacji.

czytaj dalej