Wrastające i wkręcające paznokcie - zabieg
czas trwania zabiegu
30 – 60 minut
czas trwania terapii
od 1 do 6-8 miesięcy (wizyty kontrolne przynajmniej raz w miesiącu) ważne! czas terapii ulega znacznemu skróceniu, jeśli pacjent przestrzega wszystkich zaleceń.
Co to jest wrastający paznokieć i wkręcający
Z wrastającym paznokciem mamy do czynienia, kiedy płytka paznokcia wrasta w skórę i uszkadza jej strukturę, powodując wrażliwość na dotyk. Cechą tej przypadłości jest rośniecie paznokcia na boki lub zakrzywianie się oraz podwijanie płytki paznokcia. Temu problemowi zazwyczaj towarzyszą nieestetyczne zaczerwienienie i ból podczas chodzenia, uniemożliwiający normalne funkcjonowanie. Ignorowanie tych symptomów i brak konsultacji ze specjalistą prowadzi do zaostrzenia bólu, a w konsekwencji do stanu zapalnego. O wkręcających paznokciach mówimy kiedy płytka paznokciowa zaczyna zwijać się, tworząc kształt rurki (płytka paznokciowa może być zrolowana lub dachówkowata). Nieprawidłowo rosnący paznokieć nie tylko wbija się w skórę palca, ale także zaczyna uciskać łożysko, przez co pacjenci mogą odczuwać ból pod paznokciem. Również w procesie starzenia się tkanek i paznokci dochodzi do tego, że paznokcie przybierają coraz bardziej okrągły kształt, a prawidłowe skracanie takich paznokci może być dla chorego nie lada problemem.Wrastające i wkręcające paznokcie – przyczyny
Na wrastające czy wkręcające paznokcie jesteśmy właściwie narażeni wszyscy. Trzeba jednak podkreślić, że istnieją pewne czynniki, które podnoszą ryzyko wystąpienia wrastania paznokcia. Należą do nich uwarunkowania anatomiczne, jak: kształt naszych paznokci i sposób w jaki rosną, deformacje stóp i palców. Kolejną częstą przyczyną wrastających paznokci jest nieprawidłowe ich obcinanie i nadawanie zaokrąglonego kształtu – co prowadzi do zaburzenia wzrostu płytki paznokcia, a w konsekwencji rozdwajania się i wrastania paznokcia w skórę. Przyczyn wrastania i wkręcania się paznokci jest wiele – wymieńmy zatem te najczęściej spotykane. Do najczęstszych przyczyn wrastania paznokci należą:
- niewłaściwe obuwie: buty zbyt wąskie, które ściska palce stóp, wysoki obcas
- nieprawidłowe obcinanie paznokci: zbyt krótko, krzywo czy „na okrągło” , a także wycinanie „boków” płytki
- deformacje ortopedyczne
- brak profilaktyki po zabiegu chirurgicznym wrastających paznokci – skutkuje to często powracaniem problemu i to ze zwielokrotnioną siłą
- uszkodzenie i uraz paznokcia
- uwarunkowania genetyczne
- nagły wzrost ciała prowadzący do nadwagi
- zmiana biomechaniki chodu
- nadmierna suchość lub potliwość skóry
Objawy wrastającego i wkręcającego paznokcia
Pierwszym sygnałem, który powinien nas zaniepokoić w przypadku wrastającego paznokcia, jest ból pojawiający się podczas chodzenia czy uciskania opuszków palców. Wrastające paznokcie powstają wtedy, gdy twarda płytka paznokcia zaczyna uszkadzać miękką tkankę skóry. Nasz organizm, traktując wrastający paznokieć jak intruza, mobilizuje się do obrony. Dlatego wrastającym paznokciom towarzyszą ból, wrażliwość na dotyk, a niekiedy także stan zapalny. Niewłaściwe leczenie może szybko doprowadzić do infekcji bakteryjnych i co się z tym wiąże dużo poważniejszych konsekwencji. Pojawienie się ropy w obolałym miejscu przy paznokciu wskazuje na stan zapalny i infekcję, która wymaga konsultacji ze specjalistą. W przypadku wrastających lub wkręcających paznokci należy zgłosić się do podologa od razu, gdy poczujemy jakikolwiek ból lub dyskomfort. Zwłaszcza, jeżeli będzie się on utrzymywał. Takie objawy zazwyczaj sygnalizują bardzo poważny problem, który później może znacznie utrudniać chodzenie.
Wrastające i wkręcające paznokcie – skuteczna terapia
Obecnie istnieje wiele metod nieinwazyjnych, pozwalających uniknąć chirurgicznego ściągnięcia paznokcia. Podstawowym zaleceniem dla wszystkich, którzy borykają się z wrastającymi paznokciami jest wykonywanie tamponad – ta niezwykle prosta metoda pozwoli szybko zapobiec początkowym stanom zapalnym. Kolejnym etapem jest założenie klamry zapobiegającej wrastaniu paznokcia, jest ona dobierana indywidualnie do każdego przypadku. Założenie klamry przynosi natychmiastową ulgę, może być stosowana u diabetyków a nawet u dzieci od 5 roku życia. Jej działanie powoduje spłaszczenie płytki paznokciowej, a tym samym niweluje dolegliwości zapobiegając ponownemu wrastaniu. Czas leczenia wrastającego paznokcia jest uzależniony od rozwoju schorzenia. W niektórych przypadkach może zająć nawet kilka miesięcy. W przypadku noszenia klamer, czas uzależniony jest od stanu rozwoju schorzenia, w jakim zostało rozpoczęte leczenie. Przeważnie problem zostaje rozwiązany już po kilku, powtarzanych regularnie zabiegach. W przypadku wrastających lub wkręcających paznokci należy zgłosić się do podologa od razu, gdy poczujemy jakikolwiek ból lub dyskomfort. Zwłaszcza, jeżeli będzie się on utrzymywał. Takie objawy zazwyczaj sygnalizują bardzo poważny problem, który później może znacznie utrudniać chodzenie.
Ważne!
Wskazówka
SPRAWDŹ TAKŻE
inne zabiegi