Wrastający paznokieć – jak może pomóc podolog?

lis 16, 2022

Wrastający paznokieć jest dość powszechnym problemem, który może dotyczyć praktycznie każdej osoby. O tym, jak bardzo potrafi dokuczyć wrastający paznokieć przekonała się już niejedna kobieta i niejeden mężczyzna. Choć dużą grupę pacjentów stanowią przede wszystkim: sportowcy, osoby pracujące przez długi czas w ciągu dnia na stojąco oraz osoby noszące obuwie ze zwężanymi noskami czy na obcasie. Dochodzi u nich do nadmiernego obciążenia przedniej części stopy, a szczególnie palców. Problem wrastających paznokci dotyczy także osób cierpiących z powodu palucha koślawego, tzw. haluksy . Taka deformacja stopy z haluksem sprawia, że największy palec stopy - czyli „paluch” naciska lub ściera się z sąsiednim palcem. To z kolei przyczynia się do powstawania odcisków, modzeli czy doprowadza do wrastania paznokcia. Problem wrastających paznokci jest szczególnie niebezpieczny w przypadku cukrzyków – zaniedbanie może tu doprowadzić nawet do amputacji stopy.

Jakie są objawy wrastającego paznokcia?

Z wrastaniem paznokcia mamy do czynienia, kiedy boczna krawędź płytki podczas wzrostu zaczyna stopniowo wbija

się w miękką tkankę otaczającą paznokieć. Jest to stan patologiczny często powodowany zakrzywieniem brzegu płytki, a także dodatkowo naciskiem wału paznokciowego.

Nawet taka lekko wrastająca płytka paznokciowa potrafi powodować duży dyskomfort, który utrudnia normalne funkcjonowanie.

Płytka paznokcia wrastając stopniowo w skórę, uszkadza jej strukturę, powodując najpierw wrażliwość na dotyk, a w miarę upływu czasu dotkliwy ból.

Jeśli nadal ze strony pacjenta nie są podjęte kroki w celu usunięcia wrastającego fragmentu, pojawia się tzw. „dzikie mięso”, często ropiejące i niewyobrażalnie bolesne.

Wrastający paznokieć – nie warto odkładać wizyty u podologa

Nierzadko pacjenci stosują domowe sposoby na wrastające paznokcie, jak moczenie stóp w ciepłej wodzie z solą lub mydłem. Zamiast działać samodzielnie i niepotrzebnie przedłużać terapię, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie jednak konsultacja u podologa.

Choć wrastający paznokieć na początku może mniej boleć, ale nawet taki mały ból jest sygnałem, aby jak najszybciej udać się do specjalisty. Dlaczego? W gabinecie podologicznym stosowane są nowoczesne metody likwidowania przyczyny bólu, zapobiegające dalszemu wrastaniu paznokcia, bezpieczne dla pacjenta i przynoszące mu natychmiastową ulgę.

Wrastający paznokieć – zabieg podologiczny czy chirurgiczny?

Wielu pacjentów z problemem wrastających paznokci w pierwszej kolejności kierowanych jest do chirurga. Należy być jednak świadomym, że zabieg chirurgiczny polega na wycięciu fragmentu lub całości paznokcia (w zależności od zaawansowania problemu) i pomimo, iż jest on zazwyczaj bolesny – to problemu wrastającego paznokcia nie rozwiązuje. Dodatkowo problemu ostatecznie nie rozwiązuje, ponieważ paznokieć ponownie ulega wrastaniu, może zmienić kierunek wzrost lub może zostać uszkodzony, itp. Niestety aż 70% osób skarży się na nawracający problem.

Dlaczego zatem w przypadku wrastającego paznokcia warto skorzystać z pomocy podologa? Przede wszystkim już podczas pierwszej wizyty podolog zlikwiduje dolegliwości bólowe. Ponadto podolog zawsze zadaje sobie pytanie, dlaczego powstaje dany problem i skupia się na wyeliminowaniu jego przyczyny. Następnie dobiera najlepszą metodę leczenia dla danego pacjenta.

Warto w tym miejscu podkreślić, że im wcześniej zostanie wdrożone leczenie, tym szybciej pacjent może spodziewać się zadowalających efektów i powrócić do chodzenia bez bólu.

Wrastający paznokieć – jak przebiega zabieg w gabinecie podologicznym?

W gabinecie podologicznym Pomoc dla Stóp we Wrocławiu oferujemy różne możliwości pielęgnacji wrastającego paznokcia. Przy czym każda z zaproponowanych terapii, w tym klamry na wrastające paznokcie, jest dopasowywana indywidualnie do pacjenta.

Pierwszym krokiem jest zawsze wyleczenie stanu zapalnego. Podstawowym zaleceniem jest wykonie tamponady- czyli opatrunku, którego zadaniem jest wchłonięcie krwi i ropy. Ta niezwykle prosta metoda pozwoli szybko zapobiec początkowym stanom zapalnym.

Kiedy już z rany nic się nie sączy, kolejnym etapem jest założenie klamry zapobiegającej wrastaniu paznokcia. Klamra jest dobierana indywidualnie do każdego przypadku a jej założenie przynosi pacjentowi natychmiastową ulgę.

Działanie klamry powoduje spłaszczenie płytki paznokciowej, a tym samym niweluje dolegliwości zapobiegając ponownemu wrastaniu. Klamra podnosi paznokieć i poszerza łożysko tak, że nowa płytka nie rośnie ograniczana starymi ramami i ma więcej miejsca. Może być ona stosowana u diabetyków, a nawet u dzieci od 5 roku życia. I co ważne – jej aplikacja i noszenie jest całkowicie bezbolesne!

Wizyta w gabinecie podologicznym przeważnie trwa od 30 do 60 minut i nie wymaga rezygnacji z pracy i innych aktywności. Ponadto konsultacja obejmuje również udzielenie istotnych informacji na temat postepowania przed- i pozabiegowego. Zostają także omówione działania profilaktyczne, aby pacjent mógł zapobiegać nawrotom problemu wrastających paznokci.

Jeżeli Ciebie również dotknął problem wrastających paznokci – zapraszamy na konsultację i do zarezerwowania wizyty w gabinecie podologicznym Pomoc dla Stóp we Wrocławiu. Nasi doświadczeni specjaliści pomogą wyleczyć problem i wrócić do poruszania się bez bólu.

MOGĄ CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Usuwanie odcisków na stopach – jak robi to podolog?

Odcisk na stopie to dość powszechna dolegliwość, jednak wiele osób nie wie, że można się jej łatwo pozbyć. Mimo, że odciski na stopach wyglądają mało estetycznie i z czasem mogą powodować ból utrudniający poruszanie, wiele osób zwleka z pójściem do specjalisty lub próbuje samodzielnie je usunąć.

Leczenie odcisków na własną rękę jest powszechne, niestety często nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Wynika to głównie z błędów popełnianych przy samodzielnym leczeniu odcisków (np. przekłuwanie odcisków czy wycinanie skóry). Rezultat jest taki, że zamiast pozbyć się zrogowaciałego naskórka, można uszkodzić zdrowe tkanki oraz doprowadzić do zakażenia.

Płaskostopie – metody leczenia w gabinecie podologicznym

Wady i zniekształcenia stóp ma niemal 50% Polaków. Jednym z nich jest płaskostopie – deformacja ta polega na obniżeniu lub całkowitym zaniku łuku stopy. Mimo to, tylko nieliczni decydują się na profesjonalne badanie stóp w gabinecie podologicznym i podjęcie leczenia.

Problemy z płytką paznokcia, z którymi należy zgłosić się do podologa

Duża liczba pacjentów odwiedzających gabinet podologiczny ma problemy z płytkami paznokciowymi. Podczas wizyty specjalista ocenia zmiany występujące na płytkach, diagnozuje oraz zaleca odpowiednią terapię w celu usunięcia pojawiających się defektów.

Najczęściej występujące zmiany na płytkach paznokciowych, z jakimi trafiają pacjenci do gabinetu podologicznego, to: onycholiza , grzybica paznokci, pałeczka ropy błękitnej oraz liczne urazy mechaniczne (krwiaki podpaznokciowe).

Paluch koślawy – jak podolog może pomóc przy haluksach?

Haluks to termin pochodzący z języka łacińskiego – i choć hallux oznacza paluch (duży palec u stopy), to jednak potocznie słowem „haluks” określamy chorobę zwyrodnieniową dotyczącą dużego palca u stopy.

Paluch koślawy (Hallux valgus) jest dosyć częstym schorzeniem, na które cierpi ponad 35% osób powyżej 65 roku życia, a także ponad 20% populacji w wieku 18-65 lat. To najczęściej występująca deformacja przedniej części stopy i palców.

Haluks jest problemem nie tylko natury estetycznej, ale również funkcjonalnym. Przyczynia się do powstawania innych zaburzeń, nie tylko kończyn dolnych, ale stopniowo dochodzą także te ze strony całego ciała. Hallux valgus jest doformacją, która w większości przypadków dotyka kobiety.

Dobra wiadomość jest taka, że jeśli paluch koślawy zostanie rozpoznany i poddany leczeniu na wczesnym etapie, możliwe będzie uniknięcie bólu i wielu innych komplikacji.

Kurzajki na stopach – jak się ich skutecznie pozbyć?

Jeżeli doszło u Ciebie do powstania brodawek wirusowych (kurzajek) na stopach, powinieneś jak najszybciej podjąć leczenie w gabinecie podologicznym, ponieważ ich profesjonalne usunięcie spowoduje, iż szybko pozbędziesz się nieestetycznego i często bolesnego problemu – i to bez obawy, że nastąpi przeniesienie kurzajek na inne obszary skóry.

Zasady odpowiedniego doboru obuwia

Dokonując wyboru obuwia zazwyczaj główną uwagę przykładamy do ich wyglądu. Zależy nam, aby pasowały do naszej garderoby, stylu i oczywiście świetnie prezentowały się na stopie. Podczas zakupu często zapominamy o fakcie, iż w butach spędzamy kilka lub kilkanaście godzin dziennie. Dlatego na pierwszym miejscu powinna stać przede wszystkim wygoda. Powinniśmy czuć się w nich jak w drugiej skórze, a dobrze dobrane buty powinny chronić nasze stopy przed złowrogim działaniem czynników zewnętrznych. Dowiedz się, jak dobrać buty, aby były wygodne i zdrowe dla stóp.

Konsekwencje złego doboru obuwia

Źle dopasowane obuwie jest przyczyną wielu schorzeń związanych ze stopami oraz dolegliwości ze strony całego układu ruchu. Następstwa są zarówno podologiczne – czyli w obrębie samych stóp, jak również w innych stawach naszego ciała, jak choćby w kolanach, a także odczuwane w kręgosłupie.

Klamry na wrastające paznokcie – dlaczego jest to tak popularna metoda leczenia?

Klamry na wrastające paznokcie jest to skuteczne rozwiązanie dla osób, które borykają się z tym problemem. Jako metoda leczenia istnieje już od dawna i jest coraz częściej stosowana zamiast chirurgicznego usuwania płytki wrastającego paznokcia. Jeszcze kilka lat temu pacjenci cierpiący na tę przypadłość, skazani byli na bolesny zabieg chirurgiczny. Niestety po takim mechanicznym, bolesnym usunięciu wrastającej płytki, u wielu osób tworzyła się ona na nowo, ale w nieprawidłowy sposób.

Za wykonaniem zabiegu założenia klamry na wrastający paznokieć w gabinecie podologicznym przemawia jego znikoma inwazyjność oraz brak bólu, co sprawia, iż na zabieg decydują się pacjenci nawet najbardziej wrażliwi na ból.

Sprawdź nasze porady na blogu

Usuwanie odcisków na stopach – jak robi to podolog?

Usuwanie odcisków na stopach – jak robi to podolog?

Odcisk na stopie to dość powszechna dolegliwość, jednak wiele osób nie wie, że można się jej łatwo pozbyć. Mimo, że odciski na stopach wyglądają mało estetycznie i z czasem mogą powodować ból utrudniający poruszanie, wiele osób zwleka z pójściem do specjalisty lub próbuje samodzielnie je usunąć.

Leczenie odcisków na własną rękę jest powszechne, niestety często nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Wynika to głównie z błędów popełnianych przy samodzielnym leczeniu odcisków (np. przekłuwanie odcisków czy wycinanie skóry). Rezultat jest taki, że zamiast pozbyć się zrogowaciałego naskórka, można uszkodzić zdrowe tkanki oraz doprowadzić do zakażenia.

czytaj dalej
Płaskostopie – metody leczenia w gabinecie podologicznym

Płaskostopie – metody leczenia w gabinecie podologicznym

Wady i zniekształcenia stóp ma niemal 50% Polaków. Jednym z nich jest płaskostopie – deformacja ta polega na obniżeniu lub całkowitym zaniku łuku stopy. Mimo to, tylko nieliczni decydują się na profesjonalne badanie stóp w gabinecie podologicznym i podjęcie leczenia.

czytaj dalej
Problemy z płytką paznokcia, z którymi należy zgłosić się do podologa

Problemy z płytką paznokcia, z którymi należy zgłosić się do podologa

Duża liczba pacjentów odwiedzających gabinet podologiczny ma problemy z płytkami paznokciowymi. Podczas wizyty specjalista ocenia zmiany występujące na płytkach, diagnozuje oraz zaleca odpowiednią terapię w celu usunięcia pojawiających się defektów.

Najczęściej występujące zmiany na płytkach paznokciowych, z jakimi trafiają pacjenci do gabinetu podologicznego, to: onycholiza , grzybica paznokci, pałeczka ropy błękitnej oraz liczne urazy mechaniczne (krwiaki podpaznokciowe).

czytaj dalej