Klamry na wrastające paznokcie – dlaczego jest to tak popularna metoda leczenia?

paź 7, 2022

Klamry na wrastające paznokcie jest to skuteczne rozwiązanie dla osób, które borykają się z tym problemem. Jako metoda leczenia istnieje już od dawna i jest coraz częściej stosowana zamiast chirurgicznego usuwania płytki wrastającego paznokcia. Jeszcze kilka lat temu pacjenci cierpiący na tę przypadłość, skazani byli na bolesny zabieg chirurgiczny. Niestety po takim mechanicznym, bolesnym usunięciu wrastającej płytki, u wielu osób tworzyła się ona na nowo, ale w nieprawidłowy sposób. Za wykonaniem zabiegu założenia klamry na wrastający paznokieć w gabinecie podologicznym przemawia jego znikoma inwazyjność oraz brak bólu, co sprawia, iż na zabieg decydują się pacjenci nawet najbardziej wrażliwi na ból.

Klamry ma wrastające i wkręcające się paznokcie – na czym polega ta metoda?

Klamry najczęściej wykonane są z wysokiej jakości stali chirurgicznej i w zależności od rodzaju, występują w postaci pasków lub drutu. Na czym dokładnie polega ich działanie? Klamry po założeniu, odciągają wrastające brzegi paznokcia, jednocześnie nadając mu odpowiedni kierunek wzrostu. Następnie stopniowo prostują wrastający czy wkręcający się paznokieć.

Ponadto klamry odciążają tkanki znajdujące się w stanie zapalnym, przez co przyspieszają proces gojenia i szybko redukują ból. Nieprzyjemne uczucie może towarzyszyć zabiegowi tylko wtedy, kiedy ból pojawiał się już wcześniej, ze względu na wrastające paznokcie.

Jakie są wskazania do założenia klamry?

Wrastający paznokieć to bolesna dolegliwość, która najczęściej dotyka dużego palca u stopy. Paznokieć tego palca jest twardy, zatem mocno wbija się w skórę, wywołując przy tym często stan zapalny. Nie należy tego bagatelizować i jeżeli zauważymy zaczerwienienie wokół palca, opuchliznę po bokach paznokci, a czasem nawet krwawienie – należy jak najszybciej skonsultować się z podologiem, który zaproponuje najlepszą metodę leczenia.

Do najczęstszych wskazań do zastosowanie klamer należy:

  • wrastanie lub skręcanie paznokcia,
  • sytuacja kiedy po chirurgicznym usunięciu paznokcia dochodzi do ponownego wrastania płytki,
  • odłamanie czy pęknięcie kawałka paznokcia w górnej części,
  • zwijanie się płytki paznokciowej.

Dlaczego dobór klamer ma tak duże znaczenie?

Liczba typów klamer do korekcji wrastających paznokci jest naprawdę spora. I właśnie ze względu na bogatą ofertę, odpowiednio do stanu i rozmiaru paznokcia można zawsze dopasować klamrę.

Dlaczego zatem dobór klamer ortonyksyjnych odgrywa tak dużą rolę w skuteczności tego zabiegu? Chodzi tu przede wszystkim o efektywność takiej klamry, do stopniowego, mechanicznego odkształcania płytki paznokciowej w celu przywrócenia prawidłowego kierunku jej wzrostu. Klamry dokonują tej korekty z inną siłą, różnią się sprężystością – a o tym, jaki typ i rozmiar klamry wybrać, decyduje doświadczony podolog.

W naszym gabinecie stosujemy głównie klamry tytanowe i czy 3 częściowe ze stali implantologicznej, które posiadają certyfikaty medyczne oraz spełniają wymogi prawne i epidemiologiczne.

Dlaczego klamry uważa się za najlepszą metodę leczenia wrastających paznokci?

Podstawową zaletą tej metody to, iż jest bezbolesna, mało inwazyjna oraz naprawdę skuteczna, niejednokrotnie ratując paznokieć przed bolesnym zabiegiem chirurgicznym – co jest niezwykle ważną zaletą nie tylko dla diabetyków.

Klamry ortonyksyjne pozwalają skorygować nawet bardzo zdeformowane czy wkręcające się paznokcie i przynieść natychmiastową ulgę nawet, gdy toczy się w ich obrębie stan zapalny.

Ponadto klamry nie stwarzają ucisku na palec oraz nie utrudniają poruszania się w butach, a tym samym nie ograniczają sprawności ruchowej pacjenta.

Kolejnym ważnym atutem stosowania klamer jest to, że dzięki zastosowaniu tej metody leczenia wrastanie paznokci najczęściej nie powraca.

Klamry na wrastające paznokcie zakładane są podczas jednego zabiegu, który trwa około 20-30 minut. Pacjent nie musi się do niego specjalnie przygotowywać, ponieważ jest to nieinwazyjna metoda prostowania paznokci.

Po założeniu potrzebna będzie kontrola klamry, podczas której przesuwa się ją wraz ze wzrostem paznokcia oraz sprawdza, czy wszystko jest w porządku. Natomiast pełnego efektu u większości pacjentów należy się spodziewać po upływie 6 miesięcy od ich założenia.

W przypadku, gdy pacjent ma wątpliwości czy obawy co do wrastających paznokci, nie warto zwlekać z wizytą u podologa. Im wcześniej zostanie podjęte leczenie, tym zabieg będzie mniej skomplikowany i przyniesie natychmiastowa ulgę.

Jeżeli dotyka Cię problem wrastających czy wkręcających paznokci zapraszamy na konsultację do naszego Gabinetu Podologicznego Pomoc dla Stóp we Wrocławiu.

MOGĄ CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Usuwanie odcisków na stopach – jak robi to podolog?

Odcisk na stopie to dość powszechna dolegliwość, jednak wiele osób nie wie, że można się jej łatwo pozbyć. Mimo, że odciski na stopach wyglądają mało estetycznie i z czasem mogą powodować ból utrudniający poruszanie, wiele osób zwleka z pójściem do specjalisty lub próbuje samodzielnie je usunąć.

Leczenie odcisków na własną rękę jest powszechne, niestety często nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Wynika to głównie z błędów popełnianych przy samodzielnym leczeniu odcisków (np. przekłuwanie odcisków czy wycinanie skóry). Rezultat jest taki, że zamiast pozbyć się zrogowaciałego naskórka, można uszkodzić zdrowe tkanki oraz doprowadzić do zakażenia.

Płaskostopie – metody leczenia w gabinecie podologicznym

Wady i zniekształcenia stóp ma niemal 50% Polaków. Jednym z nich jest płaskostopie – deformacja ta polega na obniżeniu lub całkowitym zaniku łuku stopy. Mimo to, tylko nieliczni decydują się na profesjonalne badanie stóp w gabinecie podologicznym i podjęcie leczenia.

Problemy z płytką paznokcia, z którymi należy zgłosić się do podologa

Duża liczba pacjentów odwiedzających gabinet podologiczny ma problemy z płytkami paznokciowymi. Podczas wizyty specjalista ocenia zmiany występujące na płytkach, diagnozuje oraz zaleca odpowiednią terapię w celu usunięcia pojawiających się defektów.

Najczęściej występujące zmiany na płytkach paznokciowych, z jakimi trafiają pacjenci do gabinetu podologicznego, to: onycholiza , grzybica paznokci, pałeczka ropy błękitnej oraz liczne urazy mechaniczne (krwiaki podpaznokciowe).

Paluch koślawy – jak podolog może pomóc przy haluksach?

Haluks to termin pochodzący z języka łacińskiego – i choć hallux oznacza paluch (duży palec u stopy), to jednak potocznie słowem „haluks” określamy chorobę zwyrodnieniową dotyczącą dużego palca u stopy.

Paluch koślawy (Hallux valgus) jest dosyć częstym schorzeniem, na które cierpi ponad 35% osób powyżej 65 roku życia, a także ponad 20% populacji w wieku 18-65 lat. To najczęściej występująca deformacja przedniej części stopy i palców.

Haluks jest problemem nie tylko natury estetycznej, ale również funkcjonalnym. Przyczynia się do powstawania innych zaburzeń, nie tylko kończyn dolnych, ale stopniowo dochodzą także te ze strony całego ciała. Hallux valgus jest doformacją, która w większości przypadków dotyka kobiety.

Dobra wiadomość jest taka, że jeśli paluch koślawy zostanie rozpoznany i poddany leczeniu na wczesnym etapie, możliwe będzie uniknięcie bólu i wielu innych komplikacji.

Kurzajki na stopach – jak się ich skutecznie pozbyć?

Jeżeli doszło u Ciebie do powstania brodawek wirusowych (kurzajek) na stopach, powinieneś jak najszybciej podjąć leczenie w gabinecie podologicznym, ponieważ ich profesjonalne usunięcie spowoduje, iż szybko pozbędziesz się nieestetycznego i często bolesnego problemu – i to bez obawy, że nastąpi przeniesienie kurzajek na inne obszary skóry.

Zasady odpowiedniego doboru obuwia

Dokonując wyboru obuwia zazwyczaj główną uwagę przykładamy do ich wyglądu. Zależy nam, aby pasowały do naszej garderoby, stylu i oczywiście świetnie prezentowały się na stopie. Podczas zakupu często zapominamy o fakcie, iż w butach spędzamy kilka lub kilkanaście godzin dziennie. Dlatego na pierwszym miejscu powinna stać przede wszystkim wygoda. Powinniśmy czuć się w nich jak w drugiej skórze, a dobrze dobrane buty powinny chronić nasze stopy przed złowrogim działaniem czynników zewnętrznych. Dowiedz się, jak dobrać buty, aby były wygodne i zdrowe dla stóp.

Wrastający paznokieć – jak może pomóc podolog?

Wrastający paznokieć jest dość powszechnym problemem, który może dotyczyć praktycznie każdej osoby. O tym, jak bardzo potrafi dokuczyć wrastający paznokieć przekonała się już niejedna kobieta i niejeden mężczyzna. Choć dużą grupę pacjentów stanowią przede wszystkim: sportowcy, osoby pracujące przez długi czas w ciągu dnia na stojąco oraz osoby noszące obuwie ze zwężanymi noskami czy na obcasie. Dochodzi u nich do nadmiernego obciążenia przedniej części stopy, a szczególnie palców.

Problem wrastających paznokci dotyczy także osób cierpiących z powodu palucha koślawego, tzw. haluksy . Taka deformacja stopy z haluksem sprawia, że największy palec stopy – czyli „paluch” naciska lub ściera się z sąsiednim palcem. To z kolei przyczynia się do powstawania odcisków, modzeli czy doprowadza do wrastania paznokcia.

Problem wrastających paznokci jest szczególnie niebezpieczny w przypadku cukrzyków – zaniedbanie może tu doprowadzić nawet do amputacji stopy.

Konsekwencje złego doboru obuwia

Źle dopasowane obuwie jest przyczyną wielu schorzeń związanych ze stopami oraz dolegliwości ze strony całego układu ruchu. Następstwa są zarówno podologiczne – czyli w obrębie samych stóp, jak również w innych stawach naszego ciała, jak choćby w kolanach, a także odczuwane w kręgosłupie.

Sprawdź nasze porady na blogu

Usuwanie odcisków na stopach – jak robi to podolog?

Usuwanie odcisków na stopach – jak robi to podolog?

Odcisk na stopie to dość powszechna dolegliwość, jednak wiele osób nie wie, że można się jej łatwo pozbyć. Mimo, że odciski na stopach wyglądają mało estetycznie i z czasem mogą powodować ból utrudniający poruszanie, wiele osób zwleka z pójściem do specjalisty lub próbuje samodzielnie je usunąć.

Leczenie odcisków na własną rękę jest powszechne, niestety często nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Wynika to głównie z błędów popełnianych przy samodzielnym leczeniu odcisków (np. przekłuwanie odcisków czy wycinanie skóry). Rezultat jest taki, że zamiast pozbyć się zrogowaciałego naskórka, można uszkodzić zdrowe tkanki oraz doprowadzić do zakażenia.

czytaj dalej
Płaskostopie – metody leczenia w gabinecie podologicznym

Płaskostopie – metody leczenia w gabinecie podologicznym

Wady i zniekształcenia stóp ma niemal 50% Polaków. Jednym z nich jest płaskostopie – deformacja ta polega na obniżeniu lub całkowitym zaniku łuku stopy. Mimo to, tylko nieliczni decydują się na profesjonalne badanie stóp w gabinecie podologicznym i podjęcie leczenia.

czytaj dalej
Problemy z płytką paznokcia, z którymi należy zgłosić się do podologa

Problemy z płytką paznokcia, z którymi należy zgłosić się do podologa

Duża liczba pacjentów odwiedzających gabinet podologiczny ma problemy z płytkami paznokciowymi. Podczas wizyty specjalista ocenia zmiany występujące na płytkach, diagnozuje oraz zaleca odpowiednią terapię w celu usunięcia pojawiających się defektów.

Najczęściej występujące zmiany na płytkach paznokciowych, z jakimi trafiają pacjenci do gabinetu podologicznego, to: onycholiza , grzybica paznokci, pałeczka ropy błękitnej oraz liczne urazy mechaniczne (krwiaki podpaznokciowe).

czytaj dalej