Płaskostopie – metody leczenia w gabinecie podologicznym

gru 2, 2022

Wady i zniekształcenia stóp ma niemal 50% Polaków. Jednym z nich jest płaskostopie - deformacja ta polega na obniżeniu lub całkowitym zaniku łuku stopy. Mimo to, tylko nieliczni decydują się na profesjonalne badanie stóp w gabinecie podologicznym i podjęcie leczenia.

Płaskostopie – przyczyny

Przyczyną płaskostopia są osłabione więzadła stopy, co może wynikać np. z tendencji genetycznych lub nadmiernego obciążania stóp na skutek nieodpowiednio dobranego obuwia (w tym na wysokim obcasie), nadwagi lub stojącej pracy.

Prawidłowo zbudowana stopa nie dotyka całą swoją powierzchnią do podłoża. W przypadku deformacji stóp dochodzi do zmiany obciążenia. Może się to objawiać nadmiernym rogowaceniem w miejscach, które nie są anatomicznie przystosowane do kontaktu z podłożem.

Rozróżniamy dwa rodzaje płaskostopia.

  • Poprzeczne – polegające na obniżeniu łuku poprzecznego stopy; podczas jego przebiegu kości śródstopia rozchodzą się i ulegają obniżeniu, w rezultacie przednia część stopy staje się szersza i mniej elastyczna. Ze względu na zmianę obciążenia stopy, osoby z płaskostopiem poprzecznym odczuwają ból i pieczenie pod podeszwą. Ponadto pod wpływem nacisku naskórek ulega zgrubieniu, w wyniku czego tworzą się bolesne modzele, a także odciski. Innym skutkiem tego rodzaju płaskostopia może być również tworzenie się haluksów.
  • Podłużne – polegające na obniżeniu łuku podłużnego stopy w taki sposób, że cała powierzchnia zaczyna dotykać do podłoża. Można go zidentyfikować np. na podstawie stanu podeszwy buta – w przypadku płaskostopia podłużnego jest ona starta na całej powierzchni.

Ponieważ czynnikiem towarzyszącym wymienionym rodzajom płaskostopia jest często dotkliwy ból, dlatego specjaliści dążą przede wszystkim do jego usunięcia i poprawy komfortu poruszania się.

Leczenie płaskostopia – podologia ortopedyczna i fizjoterapia

Diagnostyką zaburzeń w obrębie stopy i stawu skokowo-goleniowego zajmuje się podologia ortopedyczna.

Płaskostopie wbrew powszechnemu mniemaniu nie jest problemem wyłącznie okresu dziecięcego. Prawidłowa budowa stopy kształtuje się do 7-8 roku życia, dlatego w wieku dziecięcym najwięcej uwagi zwraca się na leczenie płaskostopia. Stosuje się ćwiczenia korekcyjne, indywidualne wkładki ortopedyczne, a także dopasowane obuwie ortopedyczne

Zahamowanie i cofnięcie deformacji stóp jest możliwe tylko we wczesnym stadium. Jeżeli płaskostopie jest wrodzone, nie ma możliwości jego cofnięcia.

Ta wada stóp dotyka również dorosłych, u których płaskostopie można jedynie ustabilizować (tzn. ograniczyć jego ewentualny progres). W przypadku nabytego, pomocne może okazać się odpowiednio dobrane obuwie oraz indywidualnie dopasowane wkładki ortopedyczne, których głównym zadaniem jest odciążanie stopy. Dużą część wad można właśnie skorygować za pomocą wkładek ortopedycznych.

Jeżeli płaskostopiu towarzyszy występowanie modzeli, odcisków lub innych problemów ze stopami, podolog zaleca przeprowadzenie odpowiednich zabiegów.

Po zdiagnozowaniu płaskostopia podolog, przy współpracy fizjoterapeutą, może zalecić ćwiczenia, które zminimalizują odczuwane dolegliwości. Dlatego gorąco zachęcamy do skorzystania również z innych metod, które wspomagają terapię, jak: fizjoterapia, kinesiology taping, terapia manualna i specjalnie opracowane zestawy ćwiczeń. Przy czym o ostatecznym sukcesie terapii decyduje zarówno doświadczenie fizjoterapeuty, ale przede wszystkim sumienne stosowanie się pacjenta do jego zaleceń.

Indywidualne wkładki ortopedyczne

Badaniami, które pozwalają na weryfikację rozłożenia obciążenia na stopie i dzięki temu zdiagnozowanie płaskostopia, są komputerowe badania stóp na macie podobaroskopowej oraz na klasycznym podoskopie.

Ponieważ stopa każdego człowieka jest inna, zatem tylko wkładki ortopedyczne, które wykonane są na indywidualne zamówienie na podstawie szczegółowych badań, zapewniają stopom właściwe ustawienie. Wkładki ortopedyczne wykonywane są ze specjalistycznych materiałów amortyzujących wstrząsy. Dzięki temu nasze ciało zyskuje ochronę przed wadami postawy i bólem, będącym następstwem tych zmian.

Prawidłowo dobrane i wykonane wkładki przywracają zatem prawidłowy rozkład nacisków na stopy tworząc dodatkową podporę dla biernych struktur anatomicznych. Ponadto poprzez korekcję ustawienia stóp wpływają na wyższe piętra łańcucha kinematycznego (kolano-biodro-kręgosłup).

Wkładki bardzo szybko poprawiają komfort poruszania się – zmniejszają obciążenie, a także zmęczenie nóg i kręgosłupa oraz eliminują ból.

Kluczem do sukcesu jest dostosowanie materiału oddzielnie do każdego fragmentu stopy oraz rodzaju używanego obuwia. Materiały te mają różną gęstość i grubość, w zależności od celu ich zastosowania. W gabinecie Pomoc dla Stóp oferujemy wkładki do wszystkich rodzajów obuwia.

W gabinecie Pomoc dla Stóp we Wrocławiu pacjenci mogą umówić się na wizytę do podologa, który na podstawie wyników dokładnych badań z użyciem specjalistycznego sprzętu, dopasuje indywidualne wkładki ortopedyczne.

W naszym gabinecie oferujemy wkładki ortopedyczne francuskiej firmy CAPRON PODOLOGIE, która od 40 lat specjalizuje się w produkcji wkładek. Jest to jeden z nielicznych systemów pozwalający na wykonanie wkładek przez podologa osobiście – począwszy od badania pacjenta do wykonania wkładki ortopedycznej w gabinecie. Metoda ta daje ogromne możliwości indywidualizacji wkładek. Ich konstrukcję i rodzaj dobieramy w zależności od wielkości deformacji i wad stóp, uwzględniając indywidualne potrzeby pacjenta.

MOGĄ CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Usuwanie odcisków na stopach – jak robi to podolog?

Odcisk na stopie to dość powszechna dolegliwość, jednak wiele osób nie wie, że można się jej łatwo pozbyć. Mimo, że odciski na stopach wyglądają mało estetycznie i z czasem mogą powodować ból utrudniający poruszanie, wiele osób zwleka z pójściem do specjalisty lub próbuje samodzielnie je usunąć.

Leczenie odcisków na własną rękę jest powszechne, niestety często nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Wynika to głównie z błędów popełnianych przy samodzielnym leczeniu odcisków (np. przekłuwanie odcisków czy wycinanie skóry). Rezultat jest taki, że zamiast pozbyć się zrogowaciałego naskórka, można uszkodzić zdrowe tkanki oraz doprowadzić do zakażenia.

Problemy z płytką paznokcia, z którymi należy zgłosić się do podologa

Duża liczba pacjentów odwiedzających gabinet podologiczny ma problemy z płytkami paznokciowymi. Podczas wizyty specjalista ocenia zmiany występujące na płytkach, diagnozuje oraz zaleca odpowiednią terapię w celu usunięcia pojawiających się defektów.

Najczęściej występujące zmiany na płytkach paznokciowych, z jakimi trafiają pacjenci do gabinetu podologicznego, to: onycholiza , grzybica paznokci, pałeczka ropy błękitnej oraz liczne urazy mechaniczne (krwiaki podpaznokciowe).

Paluch koślawy – jak podolog może pomóc przy haluksach?

Haluks to termin pochodzący z języka łacińskiego – i choć hallux oznacza paluch (duży palec u stopy), to jednak potocznie słowem „haluks” określamy chorobę zwyrodnieniową dotyczącą dużego palca u stopy.

Paluch koślawy (Hallux valgus) jest dosyć częstym schorzeniem, na które cierpi ponad 35% osób powyżej 65 roku życia, a także ponad 20% populacji w wieku 18-65 lat. To najczęściej występująca deformacja przedniej części stopy i palców.

Haluks jest problemem nie tylko natury estetycznej, ale również funkcjonalnym. Przyczynia się do powstawania innych zaburzeń, nie tylko kończyn dolnych, ale stopniowo dochodzą także te ze strony całego ciała. Hallux valgus jest doformacją, która w większości przypadków dotyka kobiety.

Dobra wiadomość jest taka, że jeśli paluch koślawy zostanie rozpoznany i poddany leczeniu na wczesnym etapie, możliwe będzie uniknięcie bólu i wielu innych komplikacji.

Kurzajki na stopach – jak się ich skutecznie pozbyć?

Jeżeli doszło u Ciebie do powstania brodawek wirusowych (kurzajek) na stopach, powinieneś jak najszybciej podjąć leczenie w gabinecie podologicznym, ponieważ ich profesjonalne usunięcie spowoduje, iż szybko pozbędziesz się nieestetycznego i często bolesnego problemu – i to bez obawy, że nastąpi przeniesienie kurzajek na inne obszary skóry.

Zasady odpowiedniego doboru obuwia

Dokonując wyboru obuwia zazwyczaj główną uwagę przykładamy do ich wyglądu. Zależy nam, aby pasowały do naszej garderoby, stylu i oczywiście świetnie prezentowały się na stopie. Podczas zakupu często zapominamy o fakcie, iż w butach spędzamy kilka lub kilkanaście godzin dziennie. Dlatego na pierwszym miejscu powinna stać przede wszystkim wygoda. Powinniśmy czuć się w nich jak w drugiej skórze, a dobrze dobrane buty powinny chronić nasze stopy przed złowrogim działaniem czynników zewnętrznych. Dowiedz się, jak dobrać buty, aby były wygodne i zdrowe dla stóp.

Wrastający paznokieć – jak może pomóc podolog?

Wrastający paznokieć jest dość powszechnym problemem, który może dotyczyć praktycznie każdej osoby. O tym, jak bardzo potrafi dokuczyć wrastający paznokieć przekonała się już niejedna kobieta i niejeden mężczyzna. Choć dużą grupę pacjentów stanowią przede wszystkim: sportowcy, osoby pracujące przez długi czas w ciągu dnia na stojąco oraz osoby noszące obuwie ze zwężanymi noskami czy na obcasie. Dochodzi u nich do nadmiernego obciążenia przedniej części stopy, a szczególnie palców.

Problem wrastających paznokci dotyczy także osób cierpiących z powodu palucha koślawego, tzw. haluksy . Taka deformacja stopy z haluksem sprawia, że największy palec stopy – czyli „paluch” naciska lub ściera się z sąsiednim palcem. To z kolei przyczynia się do powstawania odcisków, modzeli czy doprowadza do wrastania paznokcia.

Problem wrastających paznokci jest szczególnie niebezpieczny w przypadku cukrzyków – zaniedbanie może tu doprowadzić nawet do amputacji stopy.

Konsekwencje złego doboru obuwia

Źle dopasowane obuwie jest przyczyną wielu schorzeń związanych ze stopami oraz dolegliwości ze strony całego układu ruchu. Następstwa są zarówno podologiczne – czyli w obrębie samych stóp, jak również w innych stawach naszego ciała, jak choćby w kolanach, a także odczuwane w kręgosłupie.

Klamry na wrastające paznokcie – dlaczego jest to tak popularna metoda leczenia?

Klamry na wrastające paznokcie jest to skuteczne rozwiązanie dla osób, które borykają się z tym problemem. Jako metoda leczenia istnieje już od dawna i jest coraz częściej stosowana zamiast chirurgicznego usuwania płytki wrastającego paznokcia. Jeszcze kilka lat temu pacjenci cierpiący na tę przypadłość, skazani byli na bolesny zabieg chirurgiczny. Niestety po takim mechanicznym, bolesnym usunięciu wrastającej płytki, u wielu osób tworzyła się ona na nowo, ale w nieprawidłowy sposób.

Za wykonaniem zabiegu założenia klamry na wrastający paznokieć w gabinecie podologicznym przemawia jego znikoma inwazyjność oraz brak bólu, co sprawia, iż na zabieg decydują się pacjenci nawet najbardziej wrażliwi na ból.

Sprawdź nasze porady na blogu

Usuwanie odcisków na stopach – jak robi to podolog?

Usuwanie odcisków na stopach – jak robi to podolog?

Odcisk na stopie to dość powszechna dolegliwość, jednak wiele osób nie wie, że można się jej łatwo pozbyć. Mimo, że odciski na stopach wyglądają mało estetycznie i z czasem mogą powodować ból utrudniający poruszanie, wiele osób zwleka z pójściem do specjalisty lub próbuje samodzielnie je usunąć.

Leczenie odcisków na własną rękę jest powszechne, niestety często nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Wynika to głównie z błędów popełnianych przy samodzielnym leczeniu odcisków (np. przekłuwanie odcisków czy wycinanie skóry). Rezultat jest taki, że zamiast pozbyć się zrogowaciałego naskórka, można uszkodzić zdrowe tkanki oraz doprowadzić do zakażenia.

czytaj dalej
Problemy z płytką paznokcia, z którymi należy zgłosić się do podologa

Problemy z płytką paznokcia, z którymi należy zgłosić się do podologa

Duża liczba pacjentów odwiedzających gabinet podologiczny ma problemy z płytkami paznokciowymi. Podczas wizyty specjalista ocenia zmiany występujące na płytkach, diagnozuje oraz zaleca odpowiednią terapię w celu usunięcia pojawiających się defektów.

Najczęściej występujące zmiany na płytkach paznokciowych, z jakimi trafiają pacjenci do gabinetu podologicznego, to: onycholiza , grzybica paznokci, pałeczka ropy błękitnej oraz liczne urazy mechaniczne (krwiaki podpaznokciowe).

czytaj dalej
Paluch koślawy – jak podolog może pomóc przy haluksach?

Paluch koślawy – jak podolog może pomóc przy haluksach?

Haluks to termin pochodzący z języka łacińskiego – i choć hallux oznacza paluch (duży palec u stopy), to jednak potocznie słowem „haluks” określamy chorobę zwyrodnieniową dotyczącą dużego palca u stopy.

Paluch koślawy (Hallux valgus) jest dosyć częstym schorzeniem, na które cierpi ponad 35% osób powyżej 65 roku życia, a także ponad 20% populacji w wieku 18-65 lat. To najczęściej występująca deformacja przedniej części stopy i palców.

Haluks jest problemem nie tylko natury estetycznej, ale również funkcjonalnym. Przyczynia się do powstawania innych zaburzeń, nie tylko kończyn dolnych, ale stopniowo dochodzą także te ze strony całego ciała. Hallux valgus jest doformacją, która w większości przypadków dotyka kobiety.

Dobra wiadomość jest taka, że jeśli paluch koślawy zostanie rozpoznany i poddany leczeniu na wczesnym etapie, możliwe będzie uniknięcie bólu i wielu innych komplikacji.

czytaj dalej