Płaskostopie – przyczyny
Przyczyną płaskostopia są osłabione więzadła stopy, co może wynikać np. z tendencji genetycznych lub nadmiernego obciążania stóp na skutek nieodpowiednio dobranego obuwia (w tym na wysokim obcasie), nadwagi lub stojącej pracy.
Prawidłowo zbudowana stopa nie dotyka całą swoją powierzchnią do podłoża. W przypadku deformacji stóp dochodzi do zmiany obciążenia. Może się to objawiać nadmiernym rogowaceniem w miejscach, które nie są anatomicznie przystosowane do kontaktu z podłożem.
Rozróżniamy dwa rodzaje płaskostopia.
- Poprzeczne – polegające na obniżeniu łuku poprzecznego stopy; podczas jego przebiegu kości śródstopia rozchodzą się i ulegają obniżeniu, w rezultacie przednia część stopy staje się szersza i mniej elastyczna. Ze względu na zmianę obciążenia stopy, osoby z płaskostopiem poprzecznym odczuwają ból i pieczenie pod podeszwą. Ponadto pod wpływem nacisku naskórek ulega zgrubieniu, w wyniku czego tworzą się bolesne modzele, a także odciski. Innym skutkiem tego rodzaju płaskostopia może być również tworzenie się haluksów.
- Podłużne – polegające na obniżeniu łuku podłużnego stopy w taki sposób, że cała powierzchnia zaczyna dotykać do podłoża. Można go zidentyfikować np. na podstawie stanu podeszwy buta – w przypadku płaskostopia podłużnego jest ona starta na całej powierzchni.
Ponieważ czynnikiem towarzyszącym wymienionym rodzajom płaskostopia jest często dotkliwy ból, dlatego specjaliści dążą przede wszystkim do jego usunięcia i poprawy komfortu poruszania się.
Leczenie płaskostopia – podologia ortopedyczna i fizjoterapia
Diagnostyką zaburzeń w obrębie stopy i stawu skokowo-goleniowego zajmuje się podologia ortopedyczna.
Płaskostopie wbrew powszechnemu mniemaniu nie jest problemem wyłącznie okresu dziecięcego. Prawidłowa budowa stopy kształtuje się do 7-8 roku życia, dlatego w wieku dziecięcym najwięcej uwagi zwraca się na leczenie płaskostopia. Stosuje się ćwiczenia korekcyjne, indywidualne wkładki ortopedyczne, a także dopasowane obuwie ortopedyczne
Zahamowanie i cofnięcie deformacji stóp jest możliwe tylko we wczesnym stadium. Jeżeli płaskostopie jest wrodzone, nie ma możliwości jego cofnięcia.
Ta wada stóp dotyka również dorosłych, u których płaskostopie można jedynie ustabilizować (tzn. ograniczyć jego ewentualny progres). W przypadku nabytego, pomocne może okazać się odpowiednio dobrane obuwie oraz indywidualnie dopasowane wkładki ortopedyczne, których głównym zadaniem jest odciążanie stopy. Dużą część wad można właśnie skorygować za pomocą wkładek ortopedycznych.
Jeżeli płaskostopiu towarzyszy występowanie modzeli, odcisków lub innych problemów ze stopami, podolog zaleca przeprowadzenie odpowiednich zabiegów.
Po zdiagnozowaniu płaskostopia podolog, przy współpracy fizjoterapeutą, może zalecić ćwiczenia, które zminimalizują odczuwane dolegliwości. Dlatego gorąco zachęcamy do skorzystania również z innych metod, które wspomagają terapię, jak: fizjoterapia, kinesiology taping, terapia manualna i specjalnie opracowane zestawy ćwiczeń. Przy czym o ostatecznym sukcesie terapii decyduje zarówno doświadczenie fizjoterapeuty, ale przede wszystkim sumienne stosowanie się pacjenta do jego zaleceń.
Indywidualne wkładki ortopedyczne
Badaniami, które pozwalają na weryfikację rozłożenia obciążenia na stopie i dzięki temu zdiagnozowanie płaskostopia, są komputerowe badania stóp na macie podobaroskopowej oraz na klasycznym podoskopie.
Ponieważ stopa każdego człowieka jest inna, zatem tylko wkładki ortopedyczne, które wykonane są na indywidualne zamówienie na podstawie szczegółowych badań, zapewniają stopom właściwe ustawienie. Wkładki ortopedyczne wykonywane są ze specjalistycznych materiałów amortyzujących wstrząsy. Dzięki temu nasze ciało zyskuje ochronę przed wadami postawy i bólem, będącym następstwem tych zmian.
Prawidłowo dobrane i wykonane wkładki przywracają zatem prawidłowy rozkład nacisków na stopy tworząc dodatkową podporę dla biernych struktur anatomicznych. Ponadto poprzez korekcję ustawienia stóp wpływają na wyższe piętra łańcucha kinematycznego (kolano-biodro-kręgosłup).
Wkładki bardzo szybko poprawiają komfort poruszania się – zmniejszają obciążenie, a także zmęczenie nóg i kręgosłupa oraz eliminują ból.
Kluczem do sukcesu jest dostosowanie materiału oddzielnie do każdego fragmentu stopy oraz rodzaju używanego obuwia. Materiały te mają różną gęstość i grubość, w zależności od celu ich zastosowania. W gabinecie Pomoc dla Stóp oferujemy wkładki do wszystkich rodzajów obuwia.
W gabinecie Pomoc dla Stóp we Wrocławiu pacjenci mogą umówić się na wizytę do podologa, który na podstawie wyników dokładnych badań z użyciem specjalistycznego sprzętu, dopasuje indywidualne wkładki ortopedyczne.
W naszym gabinecie oferujemy wkładki ortopedyczne francuskiej firmy CAPRON PODOLOGIE, która od 40 lat specjalizuje się w produkcji wkładek. Jest to jeden z nielicznych systemów pozwalający na wykonanie wkładek przez podologa osobiście – począwszy od badania pacjenta do wykonania wkładki ortopedycznej w gabinecie. Metoda ta daje ogromne możliwości indywidualizacji wkładek. Ich konstrukcję i rodzaj dobieramy w zależności od wielkości deformacji i wad stóp, uwzględniając indywidualne potrzeby pacjenta.