Paluch koślawy – jak podolog może pomóc przy haluksach?

lis 27, 2022

Haluks to termin pochodzący z języka łacińskiego – i choć hallux oznacza paluch (duży palec u stopy), to jednak potocznie słowem „haluks” określamy chorobę zwyrodnieniową dotyczącą dużego palca u stopy. Paluch koślawy (Hallux valgus) jest dosyć częstym schorzeniem, na które cierpi ponad 35% osób powyżej 65 roku życia, a także ponad 20% populacji w wieku 18-65 lat. To najczęściej występująca deformacja przedniej części stopy i palców. Haluks jest problemem nie tylko natury estetycznej, ale również funkcjonalnym. Przyczynia się do powstawania innych zaburzeń, nie tylko kończyn dolnych, ale stopniowo dochodzą także te ze strony całego ciała. Hallux valgus jest doformacją, która w większości przypadków dotyka kobiety. Dobra wiadomość jest taka, że jeśli paluch koślawy zostanie rozpoznany i poddany leczeniu na wczesnym etapie, możliwe będzie uniknięcie bólu i wielu innych komplikacji.

Paluch koślawy (haluksy) – co to jest?

Paluch koślawy to schorzenie, które charakteryzuje się deformacją struktur stopy. W rezultacie prowadzi do nieprawidłowego ustawienia dużego palca – skierowaniem go w kierunku pozostałych palców i zmiany ułożenia kości śródstopia. Jeżeli w zdrowej stopie kąt krzywizny palucha w stosunku do pierwszej kości śródstopia wynosi do 10 stopni, to o koślawości palucha możemy mówić, gdy paliczek palucha oddalony jest względem prawidłowego położenia w stopniu większym.

Wyróżnia się 4 stopnie zaawansowania haluksów – i tak np.: stopień I – to odchylenie dużego palca stopy do 20 stopni, ale już stopień IV – to odchylenie dużego palca stopy powyżej 50 stopni.

W efekcie odstępstwa od normy dochodzi także do innych nieprawidłowości, m.in.: zniekształcenia i osłabienia mięśni stopy, zaburzenia biomechaniki chodu, nierównomiernego rozłożenia ciężaru ciała.

Jakie są objawy haluksów?

Pojawienie się palucha koślawego bardzo często poprzedzone jest rozchodzeniem się kości śródstopia (metatarsalgia) którą rozpoznajemy po poszerzaniu się stopy.

W kolejnym etapie, kiedy paluch przesuwa się w kierunku palców środkowych, na wewnętrznej stronie stopy powstaje charakterystyczna wypukłość. Może ona ulegać zaczerwienieniu, a także obrzękom a z czasem – modzele i zapalenie torebki maziowej. Na tym etapie haluks może już boleć przy każdym dotknięciu. Bolący guz jest deformacją w stawie.

Ból jest ważnym sygnałem, którego nie można już dłużej ignorować, gdyż może oznaczać, iż tkanki są już bardzo zniszczone.

Inne objawy palucha koślawego, na które warto zwrócić uwagę to: tworzenie się deformacji sąsiednich palców, powstającej pod wpływem ucisku, np.: palce młotkowate (tzn. zgięte w przedniej części ku dołowi); palec jeździecki; obrzęk lub stan zapalny torebki stawowej; odciski na i pomiędzy palcami; odgłosy tarcia w trakcie chodzenia i obserwowany zmieniony chód.

Jeżeli pacjent nie podejmie jakichkolwiek działań, z biegiem czasu stan jego stóp na pewno się pogorszy i dojdą objawy ze strony innych części ciała.

Przyczyny powstawania haluksów

Istnieje wiele przyczyn palucha koślawego, które są zależne od siebie. Na przyczyny haluksów składają się czynniki genetyczne i środowiskowe. Jednak przeprowadzone badania naukowe wykazały, że skłonność do problemów ze stopami najczęściej dziedziczymy po naszych przodkach.

Oprócz dziedziczenia istnieją także inne czynniki powodujące proces powstawania haluksa. Szczególnie kobiety, które noszą buty na obcasach i zwężające się ku czubkom często walczą z problemem deformacji palucha. Takie obuwie powoduje przeciążenie przedniej części stopy. Podczas noszenia dochodzi do niefizjologicznego ułożenia stopy w bucie i ograniczenia ruchomości palców – w szczególności palucha.

Najczęstszą bezpośrednią przyczyną powstawania haluksów jest stopniowe osłabienie więzadeł łączących ze sobą kości śródstopia. W rezultacie więzadła nie są one w stanie oprzeć się dużej sile podczas obciążania stopy i stopniowo kości śródstopia oddalają się od siebie.

Paluch koślawy może być spowodowany również przez: nieprawidłowości w budowie stopy, płaskostopie poprzeczne, hipermobilność (niestabilność tkanki łącznej), częste przebywanie w pozycji stojącej, nadmierne obciążenie stopy (np. poprzez sport lub taniec) oraz nadwagę i otyłość.

Haluksy – jak może pomóc podolog?

Leczenie haluksów zależy od stopnia zaawansowania problemów. W przypadku pojawienia się problemów z paluchem koślawym pomocy należy szukać w gabinecie podologicznym. Najważniejsze zadanie podologa w terapii haluksów to przede wszystkim profilaktyka i powstrzymanie postępów choroby, w tym złagodzenie dolegliwości bólowych.

W naszym gabinecie Pomoc dla Stóp we Wrocławiu nasi specjaliści dokonają oceny stóp, a następnie dopasowuje odpowiedni sposób leczenia. Postępowanie obejmuje stosowanie indywidualnych wkładek ortopedycznych, noszenie wygodnego obuwia dostosowanego do stopnia deformacji oraz odpowiednio ukierunkowaną fizjoterapię.

Dla każdego pacjenta zaprojektujemy i wykonamy indywidualne wkładki ortopedyczne, których zadaniem jest m.in.: stabilizacja pierwszej głowy kości śródstopia i palucha koślawego, podparcie palców młotkowatych i szponiastych, zapewnienie komfortu poprzez odciążenie łuku poprzecznego stopy i skorygowanie towarzyszących wad stóp.

Udzielamy także wskazówek dotyczących profilaktyki haluksów oraz odpowiedniego dbania o stopy.

W przypadku, kiedy paluch koślawy jest wynikiem dziedziczenia, działania profilaktyczne pomogą zatrzymać postęp deformacji. Ćwiczenia mięśni stóp mają na celu: wzmocnienie i rozciągnięcie mięśni odpowiedzialnych za prawidłowe ułożenie palucha oraz mięśni całej kończyny dolnej. Dzięki ćwiczeniom utrzymującym paluch w pełnej ruchomości we wszystkich kierunkach można skutecznie powstrzymać proces powstawania haluksa.

Jeżeli dotknął Cię problem palucha koślawego, zapraszamy do naszego gabinetu podologicznego Pomoc dla Stóp we Wrocławiu. Należy podkreślić, że im wcześniej zostaną rozpoznane nieprawidłowości i zareagujemy na choćby małe zmiany, tym większa szansa na ich skorygowanie oraz zapobieganie dalszemu pogłębianiu się koślawości palucha.

MOGĄ CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Usuwanie odcisków na stopach – jak robi to podolog?

Odcisk na stopie to dość powszechna dolegliwość, jednak wiele osób nie wie, że można się jej łatwo pozbyć. Mimo, że odciski na stopach wyglądają mało estetycznie i z czasem mogą powodować ból utrudniający poruszanie, wiele osób zwleka z pójściem do specjalisty lub próbuje samodzielnie je usunąć.

Leczenie odcisków na własną rękę jest powszechne, niestety często nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Wynika to głównie z błędów popełnianych przy samodzielnym leczeniu odcisków (np. przekłuwanie odcisków czy wycinanie skóry). Rezultat jest taki, że zamiast pozbyć się zrogowaciałego naskórka, można uszkodzić zdrowe tkanki oraz doprowadzić do zakażenia.

Płaskostopie – metody leczenia w gabinecie podologicznym

Wady i zniekształcenia stóp ma niemal 50% Polaków. Jednym z nich jest płaskostopie – deformacja ta polega na obniżeniu lub całkowitym zaniku łuku stopy. Mimo to, tylko nieliczni decydują się na profesjonalne badanie stóp w gabinecie podologicznym i podjęcie leczenia.

Problemy z płytką paznokcia, z którymi należy zgłosić się do podologa

Duża liczba pacjentów odwiedzających gabinet podologiczny ma problemy z płytkami paznokciowymi. Podczas wizyty specjalista ocenia zmiany występujące na płytkach, diagnozuje oraz zaleca odpowiednią terapię w celu usunięcia pojawiających się defektów.

Najczęściej występujące zmiany na płytkach paznokciowych, z jakimi trafiają pacjenci do gabinetu podologicznego, to: onycholiza , grzybica paznokci, pałeczka ropy błękitnej oraz liczne urazy mechaniczne (krwiaki podpaznokciowe).

Kurzajki na stopach – jak się ich skutecznie pozbyć?

Jeżeli doszło u Ciebie do powstania brodawek wirusowych (kurzajek) na stopach, powinieneś jak najszybciej podjąć leczenie w gabinecie podologicznym, ponieważ ich profesjonalne usunięcie spowoduje, iż szybko pozbędziesz się nieestetycznego i często bolesnego problemu – i to bez obawy, że nastąpi przeniesienie kurzajek na inne obszary skóry.

Zasady odpowiedniego doboru obuwia

Dokonując wyboru obuwia zazwyczaj główną uwagę przykładamy do ich wyglądu. Zależy nam, aby pasowały do naszej garderoby, stylu i oczywiście świetnie prezentowały się na stopie. Podczas zakupu często zapominamy o fakcie, iż w butach spędzamy kilka lub kilkanaście godzin dziennie. Dlatego na pierwszym miejscu powinna stać przede wszystkim wygoda. Powinniśmy czuć się w nich jak w drugiej skórze, a dobrze dobrane buty powinny chronić nasze stopy przed złowrogim działaniem czynników zewnętrznych. Dowiedz się, jak dobrać buty, aby były wygodne i zdrowe dla stóp.

Wrastający paznokieć – jak może pomóc podolog?

Wrastający paznokieć jest dość powszechnym problemem, który może dotyczyć praktycznie każdej osoby. O tym, jak bardzo potrafi dokuczyć wrastający paznokieć przekonała się już niejedna kobieta i niejeden mężczyzna. Choć dużą grupę pacjentów stanowią przede wszystkim: sportowcy, osoby pracujące przez długi czas w ciągu dnia na stojąco oraz osoby noszące obuwie ze zwężanymi noskami czy na obcasie. Dochodzi u nich do nadmiernego obciążenia przedniej części stopy, a szczególnie palców.

Problem wrastających paznokci dotyczy także osób cierpiących z powodu palucha koślawego, tzw. haluksy . Taka deformacja stopy z haluksem sprawia, że największy palec stopy – czyli „paluch” naciska lub ściera się z sąsiednim palcem. To z kolei przyczynia się do powstawania odcisków, modzeli czy doprowadza do wrastania paznokcia.

Problem wrastających paznokci jest szczególnie niebezpieczny w przypadku cukrzyków – zaniedbanie może tu doprowadzić nawet do amputacji stopy.

Konsekwencje złego doboru obuwia

Źle dopasowane obuwie jest przyczyną wielu schorzeń związanych ze stopami oraz dolegliwości ze strony całego układu ruchu. Następstwa są zarówno podologiczne – czyli w obrębie samych stóp, jak również w innych stawach naszego ciała, jak choćby w kolanach, a także odczuwane w kręgosłupie.

Klamry na wrastające paznokcie – dlaczego jest to tak popularna metoda leczenia?

Klamry na wrastające paznokcie jest to skuteczne rozwiązanie dla osób, które borykają się z tym problemem. Jako metoda leczenia istnieje już od dawna i jest coraz częściej stosowana zamiast chirurgicznego usuwania płytki wrastającego paznokcia. Jeszcze kilka lat temu pacjenci cierpiący na tę przypadłość, skazani byli na bolesny zabieg chirurgiczny. Niestety po takim mechanicznym, bolesnym usunięciu wrastającej płytki, u wielu osób tworzyła się ona na nowo, ale w nieprawidłowy sposób.

Za wykonaniem zabiegu założenia klamry na wrastający paznokieć w gabinecie podologicznym przemawia jego znikoma inwazyjność oraz brak bólu, co sprawia, iż na zabieg decydują się pacjenci nawet najbardziej wrażliwi na ból.

Sprawdź nasze porady na blogu

Usuwanie odcisków na stopach – jak robi to podolog?

Usuwanie odcisków na stopach – jak robi to podolog?

Odcisk na stopie to dość powszechna dolegliwość, jednak wiele osób nie wie, że można się jej łatwo pozbyć. Mimo, że odciski na stopach wyglądają mało estetycznie i z czasem mogą powodować ból utrudniający poruszanie, wiele osób zwleka z pójściem do specjalisty lub próbuje samodzielnie je usunąć.

Leczenie odcisków na własną rękę jest powszechne, niestety często nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Wynika to głównie z błędów popełnianych przy samodzielnym leczeniu odcisków (np. przekłuwanie odcisków czy wycinanie skóry). Rezultat jest taki, że zamiast pozbyć się zrogowaciałego naskórka, można uszkodzić zdrowe tkanki oraz doprowadzić do zakażenia.

czytaj dalej
Płaskostopie – metody leczenia w gabinecie podologicznym

Płaskostopie – metody leczenia w gabinecie podologicznym

Wady i zniekształcenia stóp ma niemal 50% Polaków. Jednym z nich jest płaskostopie – deformacja ta polega na obniżeniu lub całkowitym zaniku łuku stopy. Mimo to, tylko nieliczni decydują się na profesjonalne badanie stóp w gabinecie podologicznym i podjęcie leczenia.

czytaj dalej
Problemy z płytką paznokcia, z którymi należy zgłosić się do podologa

Problemy z płytką paznokcia, z którymi należy zgłosić się do podologa

Duża liczba pacjentów odwiedzających gabinet podologiczny ma problemy z płytkami paznokciowymi. Podczas wizyty specjalista ocenia zmiany występujące na płytkach, diagnozuje oraz zaleca odpowiednią terapię w celu usunięcia pojawiających się defektów.

Najczęściej występujące zmiany na płytkach paznokciowych, z jakimi trafiają pacjenci do gabinetu podologicznego, to: onycholiza , grzybica paznokci, pałeczka ropy błękitnej oraz liczne urazy mechaniczne (krwiaki podpaznokciowe).

czytaj dalej