Zasady odpowiedniego doboru obuwia

lis 20, 2022

Dokonując wyboru obuwia zazwyczaj główną uwagę przykładamy do ich wyglądu. Zależy nam, aby pasowały do naszej garderoby, stylu i oczywiście świetnie prezentowały się na stopie. Podczas zakupu często zapominamy o fakcie, iż w butach spędzamy kilka lub kilkanaście godzin dziennie. Dlatego na pierwszym miejscu powinna stać przede wszystkim wygoda. Powinniśmy czuć się w nich jak w drugiej skórze, a dobrze dobrane buty powinny chronić nasze stopy przed złowrogim działaniem czynników zewnętrznych. Dowiedz się, jak dobrać buty, aby były wygodne i zdrowe dla stóp.

Dobór obuwia – na co zwrócić uwagę?

Podstawową zasadą, jaką warto przestrzegać dokonując zakupu butów jest to, aby pod uwagę nie brać na pierwszym miejscu mody, ale już na etapie przymierzania zwrócić szczególną uwagę na wygodę.

Dokonując zakupu kolejnej pary butów pamiętaj, aby:

  • Dobrać właściwy rozmiar obuwia i postarać się zminimalizować ryzyko zakupu zbyt małego obuwia (które później będzie obcierało stopę czy powodowało stały dyskomfort podczas chodzenia). W tym celu warto wybrać się do sklepu w godzinach popołudniowych, kiedy stopa na skutek zmęczenia czy temperatury jest już lekko opuchnięta. Zdarza się, że jedna stopa jest nieco większa od drugiej, dlatego rozmiar należy dobrać właśnie do tej większej.
  • Stopa w butach była stabilna, nie może przesuwać się do przodu czy uciekać na boki. Obuwie należy tak dopasować, aby swobodnie poruszać palcami, a do środka buta powinno dopływać świeże powietrze.
  • Zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonane jest obuwie. Powinien być on przewiewny (dobrze sprawdzi się naturalna skóra, bawełna i zamsz), gdyż odpowiednia wentylacja będzie zapobiegać nadmiernemu poceniu się stopy i powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Wilgotne środowisko w butach, sprzyja rozwojowi grzybów, które mogą doprowadzić do rozwoju grzybicy stóp. Ważne, aby również wkładka buta była wykonana z takiego materiału, który dobrze wchłania wilgoć.
  • Podczas przymierzania butów zwrócić także uwagę na komfort podczas chodzenia (jeszcze będąc w sklepie). Dobrych jakościowo i dobrze dopasowanych butów, nie powinno się czuć na nodze.
  • Wybierać buty z podeszwami z elastycznego tworzywa, które zamortyzuje wstrząsy podczas poruszania się czy uprawiania sportu.
  • Buty na obcasach powinny być stabilne – zwróć uwagę czy stopa nie wpada w głąb buta – a ciężar ciała przenosi się na całą stopę, czy tylko na jej przednią część. Warto kierować się zasadą, iż szpilki powinny być o centymetr dłuższe niż stopa, ponieważ podczas noszenia butów na obcasach stopa ma tendencję do opuchnięć. Koniecznie zadbaj o to, aby w garderobie znalazły się buty z obcasami różnej wysokości (dla stóp taka różnorodność będzie dobra).
  • Kupując japonki – należy pamiętać, iż ustawiają nasze stopy w nienaturalny sposób. I choć uważane są za wygodne buty, to mogą doprowadzić do wielu deformacji, często nieodwracalnych. Japonki słabo trzymają się nogi, dlatego palce muszą wykonywać nadmierną pracę, do której nie są przystosowane – gdyż wymuszają na naszych stopach mocne ściskanie paska pomiędzy dwoma pierwszymi palcami. Z tego powodu są zdecydowanie odradzane osobom z predyspozycjami do tworzenia się haluksów. Nie oznacza to jednak, że musimy całkowicie zrezygnować z noszenia japonek – można od czasu do czasu ubierać je idąc na basen lub plażę.
  • Balerinki – to niestety buty zbyt miękkie, aby były zdrowe dla stopy, która rozchodzi się w nich na boki. Zazwyczaj nie mają one odpowiednio grubej podeszwy, co powoduje, iż można przez nią wyczuć wszystkie nierówności terenu czy dosłownie każdy kamyczek pod stopą. Dlatego noszenie balerinek oraz innego rodzaju płaskich butów przez długi czas, może powodować zarówno bóle stóp, jak i kręgosłupa.
  • Wybierać buty tak, aby były zgodnie z ich przeznaczeniem, np. kupując buty na górskie wyprawy zwróć uwagę czy będą one chronić stopy przed przemarznięciem czy urazem mechanicznym, o który nie trudno w górach.

Wybór odpowiednich butów to niełatwy proces, w którym należy wziąć pod uwagę naprawdę wiele czynników. Warto pamiętać, że poprzez odpowiednie obuwie można wyprofilować stopy, zapobiec ich deformacji i ograniczyć rozwój wad, jeżeli takowe się już pojawiły.

Indywidualne wkładki ortopedyczne – kiedy i dlaczego warto rozważyć ich zakup?

U osób dorosłych coraz częściej występują wady stóp, np.: ostrogi piętowe, nerwiak Mortona czy wspomniane już haluksy. Większość z nich dotyka także płaskostopie poprzeczne, objawiające się odciskami na stopach oraz bólem w obrębie śródstopia czy przodostopia. Nasz niepokój powinny wzbudzić mocno ścierane podeszwy czy szybkie niszczenie butów.

Jeżeli borykamy się z wymienionymi powyżej lub innymi wadami stóp, warto sięgnąć po indywidualne wkładki ortopedyczne, które nie tylko poprawiają komfort poruszania się, ale będą zapobiegać wadom postawy i dolegliwościom ze strony stóp.

W naszym gabinecie podologicznym Pomoc dla Stóp, po wnikliwym badaniu z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu komputerowego, zaprojektujemy i wykonamy indywidualne wkładki ortopedyczne dopasowane do typu obuwia, jakie nosi pacjent oraz korygujące wady stóp, jeżeli takie zostały zdiagnozowane. Ponieważ wskazań do wykonania wkładek ortopedycznych jest naprawdę wiele, dlatego warto udać się na konsultację do podologa lub fizjoterapeuty pracującego w gabinecie podologicznym.

Podsumowując – zadbajmy o to, aby buty zapewniały nam odpowiedni komfort noszenia przez wiele godzin. Potraktujmy zatem zakup obuwia nie tylko w kategoriach mody, ale przede wszystkim jako inwestycję w zdrową i sprawną sylwetkę.

MOGĄ CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Usuwanie odcisków na stopach – jak robi to podolog?

Odcisk na stopie to dość powszechna dolegliwość, jednak wiele osób nie wie, że można się jej łatwo pozbyć. Mimo, że odciski na stopach wyglądają mało estetycznie i z czasem mogą powodować ból utrudniający poruszanie, wiele osób zwleka z pójściem do specjalisty lub próbuje samodzielnie je usunąć.

Leczenie odcisków na własną rękę jest powszechne, niestety często nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Wynika to głównie z błędów popełnianych przy samodzielnym leczeniu odcisków (np. przekłuwanie odcisków czy wycinanie skóry). Rezultat jest taki, że zamiast pozbyć się zrogowaciałego naskórka, można uszkodzić zdrowe tkanki oraz doprowadzić do zakażenia.

Płaskostopie – metody leczenia w gabinecie podologicznym

Wady i zniekształcenia stóp ma niemal 50% Polaków. Jednym z nich jest płaskostopie – deformacja ta polega na obniżeniu lub całkowitym zaniku łuku stopy. Mimo to, tylko nieliczni decydują się na profesjonalne badanie stóp w gabinecie podologicznym i podjęcie leczenia.

Problemy z płytką paznokcia, z którymi należy zgłosić się do podologa

Duża liczba pacjentów odwiedzających gabinet podologiczny ma problemy z płytkami paznokciowymi. Podczas wizyty specjalista ocenia zmiany występujące na płytkach, diagnozuje oraz zaleca odpowiednią terapię w celu usunięcia pojawiających się defektów.

Najczęściej występujące zmiany na płytkach paznokciowych, z jakimi trafiają pacjenci do gabinetu podologicznego, to: onycholiza , grzybica paznokci, pałeczka ropy błękitnej oraz liczne urazy mechaniczne (krwiaki podpaznokciowe).

Paluch koślawy – jak podolog może pomóc przy haluksach?

Haluks to termin pochodzący z języka łacińskiego – i choć hallux oznacza paluch (duży palec u stopy), to jednak potocznie słowem „haluks” określamy chorobę zwyrodnieniową dotyczącą dużego palca u stopy.

Paluch koślawy (Hallux valgus) jest dosyć częstym schorzeniem, na które cierpi ponad 35% osób powyżej 65 roku życia, a także ponad 20% populacji w wieku 18-65 lat. To najczęściej występująca deformacja przedniej części stopy i palców.

Haluks jest problemem nie tylko natury estetycznej, ale również funkcjonalnym. Przyczynia się do powstawania innych zaburzeń, nie tylko kończyn dolnych, ale stopniowo dochodzą także te ze strony całego ciała. Hallux valgus jest doformacją, która w większości przypadków dotyka kobiety.

Dobra wiadomość jest taka, że jeśli paluch koślawy zostanie rozpoznany i poddany leczeniu na wczesnym etapie, możliwe będzie uniknięcie bólu i wielu innych komplikacji.

Kurzajki na stopach – jak się ich skutecznie pozbyć?

Jeżeli doszło u Ciebie do powstania brodawek wirusowych (kurzajek) na stopach, powinieneś jak najszybciej podjąć leczenie w gabinecie podologicznym, ponieważ ich profesjonalne usunięcie spowoduje, iż szybko pozbędziesz się nieestetycznego i często bolesnego problemu – i to bez obawy, że nastąpi przeniesienie kurzajek na inne obszary skóry.

Wrastający paznokieć – jak może pomóc podolog?

Wrastający paznokieć jest dość powszechnym problemem, który może dotyczyć praktycznie każdej osoby. O tym, jak bardzo potrafi dokuczyć wrastający paznokieć przekonała się już niejedna kobieta i niejeden mężczyzna. Choć dużą grupę pacjentów stanowią przede wszystkim: sportowcy, osoby pracujące przez długi czas w ciągu dnia na stojąco oraz osoby noszące obuwie ze zwężanymi noskami czy na obcasie. Dochodzi u nich do nadmiernego obciążenia przedniej części stopy, a szczególnie palców.

Problem wrastających paznokci dotyczy także osób cierpiących z powodu palucha koślawego, tzw. haluksy . Taka deformacja stopy z haluksem sprawia, że największy palec stopy – czyli „paluch” naciska lub ściera się z sąsiednim palcem. To z kolei przyczynia się do powstawania odcisków, modzeli czy doprowadza do wrastania paznokcia.

Problem wrastających paznokci jest szczególnie niebezpieczny w przypadku cukrzyków – zaniedbanie może tu doprowadzić nawet do amputacji stopy.

Konsekwencje złego doboru obuwia

Źle dopasowane obuwie jest przyczyną wielu schorzeń związanych ze stopami oraz dolegliwości ze strony całego układu ruchu. Następstwa są zarówno podologiczne – czyli w obrębie samych stóp, jak również w innych stawach naszego ciała, jak choćby w kolanach, a także odczuwane w kręgosłupie.

Klamry na wrastające paznokcie – dlaczego jest to tak popularna metoda leczenia?

Klamry na wrastające paznokcie jest to skuteczne rozwiązanie dla osób, które borykają się z tym problemem. Jako metoda leczenia istnieje już od dawna i jest coraz częściej stosowana zamiast chirurgicznego usuwania płytki wrastającego paznokcia. Jeszcze kilka lat temu pacjenci cierpiący na tę przypadłość, skazani byli na bolesny zabieg chirurgiczny. Niestety po takim mechanicznym, bolesnym usunięciu wrastającej płytki, u wielu osób tworzyła się ona na nowo, ale w nieprawidłowy sposób.

Za wykonaniem zabiegu założenia klamry na wrastający paznokieć w gabinecie podologicznym przemawia jego znikoma inwazyjność oraz brak bólu, co sprawia, iż na zabieg decydują się pacjenci nawet najbardziej wrażliwi na ból.

Sprawdź nasze porady na blogu

Usuwanie odcisków na stopach – jak robi to podolog?

Usuwanie odcisków na stopach – jak robi to podolog?

Odcisk na stopie to dość powszechna dolegliwość, jednak wiele osób nie wie, że można się jej łatwo pozbyć. Mimo, że odciski na stopach wyglądają mało estetycznie i z czasem mogą powodować ból utrudniający poruszanie, wiele osób zwleka z pójściem do specjalisty lub próbuje samodzielnie je usunąć.

Leczenie odcisków na własną rękę jest powszechne, niestety często nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Wynika to głównie z błędów popełnianych przy samodzielnym leczeniu odcisków (np. przekłuwanie odcisków czy wycinanie skóry). Rezultat jest taki, że zamiast pozbyć się zrogowaciałego naskórka, można uszkodzić zdrowe tkanki oraz doprowadzić do zakażenia.

czytaj dalej
Płaskostopie – metody leczenia w gabinecie podologicznym

Płaskostopie – metody leczenia w gabinecie podologicznym

Wady i zniekształcenia stóp ma niemal 50% Polaków. Jednym z nich jest płaskostopie – deformacja ta polega na obniżeniu lub całkowitym zaniku łuku stopy. Mimo to, tylko nieliczni decydują się na profesjonalne badanie stóp w gabinecie podologicznym i podjęcie leczenia.

czytaj dalej
Problemy z płytką paznokcia, z którymi należy zgłosić się do podologa

Problemy z płytką paznokcia, z którymi należy zgłosić się do podologa

Duża liczba pacjentów odwiedzających gabinet podologiczny ma problemy z płytkami paznokciowymi. Podczas wizyty specjalista ocenia zmiany występujące na płytkach, diagnozuje oraz zaleca odpowiednią terapię w celu usunięcia pojawiających się defektów.

Najczęściej występujące zmiany na płytkach paznokciowych, z jakimi trafiają pacjenci do gabinetu podologicznego, to: onycholiza , grzybica paznokci, pałeczka ropy błękitnej oraz liczne urazy mechaniczne (krwiaki podpaznokciowe).

czytaj dalej